Útočná puška FAMAS: legendární trumpeta

10.11.2015 - Lukáš Visingr

Mezi moderními palnými zbraněmi existují „ikony“, jejichž vzhled se nedá zaměnit snad s ničím jiným. Patří mezi ně i francouzská puška FAMAS, která přes své stáří ještě dnes přitahuje pozornost svým futuristickým designem


Reklama

Svého času byla v oboru útočných pušek velice populární konstrukce „bullpup“, tedy umístění zásobníku za spoušťový mechanismus. Později se od ní sice poněkud ustoupilo, avšak několik typů takto pojatých zbraní dosáhlo úspěchu a stále se rozsáhle používají. Coby vhodný příklad lze uvést francouzskou pušku FAMAS, která začala již pátou dekádu své existence a získala si (navzdory některým počátečním potížím) velkou oblibu. Její svérázný vzhled jí rovněž vynesl výstižnou přezdívku „La Clarion“, tedy „trumpeta“.

Naléhavě se hledá řešení

V polovině 60. let bylo evidentní, že obě standardní pěchotní zbraně francouzské armády, a to poloautomatická puška MAS 49 a samopal MAT 49, nezadržitelně stárnou. Francouzi zkrátka nepříjemně zaostali za celosvětovým trendem zavádění plně samočinných útočných pušek pro tzv. náboje střední balistické výkonnosti. Francouzská firma MAS (Manufacture d’Armes de Saint-Étienne) začala licenčně vyrábět německé pušky Heckler & Koch G3 a HK33, ovšem ty se staly pro francouzskou generalitu z vlasteneckých pohnutek naprosto nepřijatelné.

Francie se tudíž rozhodla zkonstruovat (takřka za jakoukoli cenu) domácí zbraň. Jediným ústupkem, jenž se dal označit, bylo použití standardního střeliva NATO, tj. ráže 5,56×45 mm. Firma MAS vyrobila a vyzkoušela celou řadu prototypů s různými designy a mechanismy, ale mužem, který údajně nakonec definitivně rozhodl, byl generál Marcel Bigeard. Toho při návštěvě továrny MAS naprosto okouzlil tehdy asi nejbizarnější existující prototyp útočné pušky. Zkonstruoval ho v roce 1967 inženýr Paul Tellie a o čtyři léta později šla do výroby první zkušební série.

Rok nato se rozběhly intenzivní zkoušky nové zbraně u francouzských ozbrojených sil. Projevily se ovšem nedostatky, které hodně pozdržely počátek sériové výroby. Francie si zvolila dočasné řešení ve formě švýcarských zbraní SIG SG 540, jež v licenci produkovala zbrojovka Manurhin. Teprve roku 1977 se rozběhla sériová výroba vlastní zbraně, jež dostala jméno FAMAS (Fusil d’Assaut de la Manufacture d’Armes de Saint-Étienne), někdy psané také v podobě FA MAS, aby se oddělil funkční popis (resp. kategorie zbraně) od jména dodavatelské firmy.

Zvláštní design i mechanismus

Nekonvenční přístup inženýra Tellieho se neprojevil jen ve vzhledu pušky, která tehdy musela působit opravdu extrémně futuristickým dojmem, ale i v jejím funkčním mechanismu. Jestliže většina útočných pušek je poháněna prachovými plyny odebranými z hlavně, pak FAMAS má systém využívající neuzamčený závěr hnaný zpětným rázem. Nejedná se však o stejný princip jako u samopalů (ten se pro výkonnější puškové střelivo nehodí), nýbrž o jeho modifikaci. Ta se vyznačuje zpožděným otevíráním závěru díky tomu, že hmota závěru je zvětšována pomocí dvojzvratné páky.

Podobný systém se uplatňuje také ve francouzském kulometu AA-52. Mezi výhody tohoto systému patří zejména velká jednoduchost, neboť odpadá celý komplikovaný mechanismus odvodu prachových plynů. Přestože pouzdro závěru je zhotovené z oceli, ve své době neobvykle rozsáhle se objevily také plasty. Z nich je vyrobena pažba, pistolová rukojeť, předpažbí a velmi charakteristická rozměrná nosná rukojeť, díky které zbraň trochu připomíná onu „trumpetu“.

V nosné rukojeti se nacházejí mířidla, jež mají u základního modelu FAMAS F1 nastavitelné hodnoty 3, 4 a 5, což odpovídá stovkám metrů. Pojistka, prostřednictvím které se dá volit mezi zajištěním, jednotlivými ranami a dávkou, se nalézá v těsné blízkosti spouště. V pažbě pušky je navíc zabudován mechanismus, který umožňuje nastavit dávky buď jako třírané, nebo jako neomezené. Na ústí hlavně je montováno víceúčelové zařízení, jež plní role tlumiče záblesku, úsťové brzdy, držáku bajonetu a nástavce pro palbu puškovými granáty. Standardně se do zbraně FAMAS F1 vkládají zásobníky na 25 ran, ale pro střelbu granátů slouží speciální zásobníky obsahující pět „slepých“ výmetných nábojů.

Vývoz a modifikace „trumpety“

Do roku 1982 továrny vyprodukovaly 148 000 pušek FAMAS F1 coby standardních dlouhých palných zbraní pro francouzskou mechanizovanou pěchotu a výsadkové jednotky. Později následovaly další série pro jiné složky (včetně cizinecké legie a speciálních jednotek) a rovněž pro export, jelikož nezvyklá zbraň přitáhla mnoho zájemců i na světovém trhu. Jak se dalo očekávat, mezi uživatele se zařadily některé bývalé francouzské kolonie a další země s těsnými vazbami na Paříž, jako např. Džibutsko, Gabon, Libanon, Senegal nebo Tunisko.

K dalším významným zákazníkům náleží Argentina, Filipíny, Indonésie či Spojené arabské emiráty. Kromě armádních sil však najdeme pušky F AMAS i u policejních a četnických sborů (včetně samotných četníků ve Francii). Od roku 1994 je na trhu i nová verze zbraně, jež se jmenuje FAMAS G2. Hlavní rozdíl spočívá v kompatibilitě se standardizovanými zásobníky NATO na 30 ran a v možnosti střílet i americkým nábojem M193 nebo jinými typy 5,56mm munice s mosaznou nábojnicí. U verze F1 je totiž kvůli vlastnostem mechanismu třeba používat střelivo francouzského původu s ocelovou nábojnicí.

 

FAMAS F1/ FAMAS G2

Typ munice 5,56×45 mm/ 5,56×45 mm

Kapacita zásobníku: 25 nábojů/ 30 nábojů

Délka bez bajonetu: 757 mm/ 757 mm

Délka s bajonetem: 965 mm/ 965 mm

Délka hlavně: 488 mm/ 488 mm

Váha prázdné zbraně: 3,61 kg/ 3,8 kg

Úsťová rychlost: 960 m/s/ 925 m/s

Max. kadence: 900–1 000 ran/min/ 1 000–1 100 ran/min

Praktická kadence: cca 125 ran/min cca 125 ran/min

Efektivní dostřel: 300 m/ 450 m

 

Další změny u varianty G2 představuje absence lučíku (nyní je chráněna vlastně celá ruka) a možnost usadit na rukojeť lišty různé typy zaměřovačů. Vedle toho se v menších počtech vyráběly speciální účelové modifikace jako například zkrácené SMG a Commando nebo prodloužená Sniper s optickým zaměřovačem místo rukojeti. Celkově bylo zhotoveno okolo 750 000 pušek FAMAS všech variant, a přestože výroba již nepokračuje, francouzská armáda s populární puškou perspektivně pořád počítá. Její program „vojáka budoucnosti“ FELIN totiž coby hlavní výzbroj pěchoty zahrnuje modernizovanou a různými pokročilými elektronickými prvky „vyšperkovanou“ modifikaci pušky FAMAS. 

  • Zdroj textu:

    VOJSKA, Francouzská cizinecká legie

  • Zdroj fotografií: Wikipedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Současná podoba RMC v afghánských misích.

Válka

Káně rousná (Buteo lagopus) má rozpětí křídel až 140 cm a bělavější zbarvení než naše káně lesní (Buteo buteo).

Příroda

Obrazec dlouhý 37 metrů s jasně viditelnými liniemi o tloušťce mezi 30 a 40 centimetry představuje kočku s natočenou hlavou. Vědci jeho vznik datují do let 200 až 100 před naším letopočtem.

Zajímavosti

Ledovec Silvretta ve švýcarských Alpách. Odborníci odhadují, že do konce století zmizí 95 procent ze současných čtyř tisíc alpských ledovců.

Věda

Čingischán byl vůči nepřátelům nemilosrdný. Ti, kteří se vzdali, však mohli očekávat shovívavost.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907