Útok na rekord: Pokoří motocykl rychlost 600 km/h?

02.10.2013 - Jan Miklín

Společnost Triumph oznámila plán na znovuzískání rychlostního rekordu motocyklu. Její superstroj Castrol Rocket by měl překonat rychlost 400 mil za hodinu, tedy asi 640 km/h


Reklama

Ačkoliv to na první pohled nevypadá, stroj na fotografii není letadlo ani raketa, ale speciální motocykl s aerodynamickým krytem. Castrol Rocket má navázat na legendární motocykly společnosti Triumph, které v minulém století držely dlouhá léta rychlostní rekordy.

Plným plynem vpřed

Motocykly Triumph zastávaly místo rychlostní jedničky mezi motorkami nepřetržitě od roku 1955 do 1970, s výjimkou 33denního přerušení. V současné době je držitelem rekordu s hodnotou 605,697 km/h Top Oil-Ack Attack streamliner.

Castrol Rocket, výsledek práce týmu řízeného inženýrem Mattem Markstallerem zodpovědným za aerodynamiku, motorářem Bobem Carpenterem a pilotem Jasonem DiSalvou, je poháněn dvojicí motorů o objemu 1 485 cm3. Vodou chlazené motory polykají metanol, který jim dává maximální výkon o síle více jak tisíce koňských sil při 9 000 otáčkách za minutu. Motocykl s kevlarovým šasi váží 227 kg a cílem je pokoření mety 400 mil za hodinu, což je něco přes 640 km/h.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia, Triumph

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Sara Plazová stojí v místech, kde se dřív nacházely rozlehlé louky, kam pastevci naháněli své ovce.

Zajímavosti
Revue

Kometa na své poslední cestě

Vesmír

Ulrich von Lichtenstein

Historie

Autonomní nákladní automobil v barvách TuSimple.

Věda

LST u pláže v Inčchonu v září 1950

 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907