Útok na rekord: Pokoří motocykl rychlost 600 km/h?

02.10.2013 - Jan Miklín

Společnost Triumph oznámila plán na znovuzískání rychlostního rekordu motocyklu. Její superstroj Castrol Rocket by měl překonat rychlost 400 mil za hodinu, tedy asi 640 km/h


Reklama

Ačkoliv to na první pohled nevypadá, stroj na fotografii není letadlo ani raketa, ale speciální motocykl s aerodynamickým krytem. Castrol Rocket má navázat na legendární motocykly společnosti Triumph, které v minulém století držely dlouhá léta rychlostní rekordy.

Plným plynem vpřed

Motocykly Triumph zastávaly místo rychlostní jedničky mezi motorkami nepřetržitě od roku 1955 do 1970, s výjimkou 33denního přerušení. V současné době je držitelem rekordu s hodnotou 605,697 km/h Top Oil-Ack Attack streamliner.

Castrol Rocket, výsledek práce týmu řízeného inženýrem Mattem Markstallerem zodpovědným za aerodynamiku, motorářem Bobem Carpenterem a pilotem Jasonem DiSalvou, je poháněn dvojicí motorů o objemu 1 485 cm3. Vodou chlazené motory polykají metanol, který jim dává maximální výkon o síle více jak tisíce koňských sil při 9 000 otáčkách za minutu. Motocykl s kevlarovým šasi váží 227 kg a cílem je pokoření mety 400 mil za hodinu, což je něco přes 640 km/h.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia, Triumph

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).

Válka

Planeta obíhá kolem žhavého odhaleného jádra hvězdy podobné Slunci v malé vzdálenosti a její atmosféra je neustále rozrušována silným ultrafialovým zářením. Uvolněný plyn se formuje do disku kolem hvězdy a nakonec dopadá na povrch bílého trpaslíka.

Vesmír

Král ptáků přilétá 

Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orla

Snímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz. 

Zajímavosti

BolaWrap sváže člověka do vzdálenosti až 7,6 metru

Věda

Hadice na mořské houbě

Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.

Příroda

Vilém II. Pruský (vpravo) měl k hraběti Eulenburgovi velmi blízký vztah.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907