Útok na rekord: Pokoří motocykl rychlost 600 km/h?

02.10.2013 - Jan Miklín

Společnost Triumph oznámila plán na znovuzískání rychlostního rekordu motocyklu. Její superstroj Castrol Rocket by měl překonat rychlost 400 mil za hodinu, tedy asi 640 km/h


Reklama

Ačkoliv to na první pohled nevypadá, stroj na fotografii není letadlo ani raketa, ale speciální motocykl s aerodynamickým krytem. Castrol Rocket má navázat na legendární motocykly společnosti Triumph, které v minulém století držely dlouhá léta rychlostní rekordy.

Plným plynem vpřed

Motocykly Triumph zastávaly místo rychlostní jedničky mezi motorkami nepřetržitě od roku 1955 do 1970, s výjimkou 33denního přerušení. V současné době je držitelem rekordu s hodnotou 605,697 km/h Top Oil-Ack Attack streamliner.

Castrol Rocket, výsledek práce týmu řízeného inženýrem Mattem Markstallerem zodpovědným za aerodynamiku, motorářem Bobem Carpenterem a pilotem Jasonem DiSalvou, je poháněn dvojicí motorů o objemu 1 485 cm3. Vodou chlazené motory polykají metanol, který jim dává maximální výkon o síle více jak tisíce koňských sil při 9 000 otáčkách za minutu. Motocykl s kevlarovým šasi váží 227 kg a cílem je pokoření mety 400 mil za hodinu, což je něco přes 640 km/h.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia, Triumph

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nikdy nekombinujte víc analgetik dohromady a nepolykejte další tabletu dřív než v povoleném odstupu.

Zajímavosti

Kněžna Jekatěrina Dašková byla blízkou přítelkyní carevny Kateřiny II. Veliké. Měla významnou roli při palácovém převratu v roce 1762, díky němuž Kateřina II. nastoupila na trůn.

Historie

Německý ovčák je známý svojí věrností, inteligencí a vyrovnaností. Intenzivní šlechtění ale vedlo k jeho značnému zatížení genetickými chorobami.

Věda
Vesmír

Jeden ze Západofríských ostrovů Ameland. Za odlivu je možné k němu dojít suchou nohou z pět kilometrů vzdáleného pobřeží Waddenzee.

Cestování

Německý člun S 204 se v květnu 1945 vzdává v britském přístavu Felixstowe.

 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907