Uvnitř mlhoviny Roseta se skrývá žhnoucí hvězdokupa

14.09.2014 - Martin Reichman


Reklama

Nádherný snímek mlhoviny Roseta zachytil astrofotograf César Cantú. Mlhovina Roseta (známá také jako Caldwell 49), je od Země vzdálená přibližně 5 tisíc světelných let a tvoří ji formace hvězd v souhvězdí Jednorožce. V centru této mlhoviny je vidět otevřenou hvězdokupu NGC 2244, jejíž stáří se odhaduje na 5 milionů let. Dvě nejjasnější hvězdy této kupy – HD 46223 a HD 46150 jsou přibližně 400 tisíckrát jasnější a 50× hmotnější než naše Slunce.

Pozorování z roku 2001, uskutečněné rentgenovou observatoří Chandra odhalilo, že součástí mlhoviny je velké množství mladých a velmi horkých hvězd. Tyto hvězdy ohřívají okolní plyn až na teplotu 6 milionů kelvinů a produkují obrovské množství rentgenového záření.

  • Zdroj textu:

    astrophoto.com

  • Zdroj fotografií: César Cantú

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Revue

Čínské prasečí farmy jsou bohatým zdrojem chřipkových virů.

Věda

Ve viditelném světle

Na takovýto vzhled M31 jsme zvyklí od dob větších pozemních dalekohledů. Hvězdný ostrov v Andromedě dělí od Země asi 2,5 milionu světelných roků a jeho průměr astronomové určili na 230 tisíc světelných let. Jedná se o spirální galaxii, která je vůči našemu pohledu částečně skloněná. Její hmotnost se pohybuje v rozpětí 300–400 miliard hmotností Slunce (nepočítaje temnou hmotu). M31 a Mléčná dráha představují dva největší objekty v Místní skupině. Navzájem se k sobě přibližují a zhruba za čtyři miliardy roků postupně splynou v jednu velkou eliptickou galaxii.

Vesmír

Pes ušatý je v angličtině pojmenován „Bat-eared fox“, tedy „liška s netopýříma ušima“. Sluch této psovité šelmy je skutečně mimořádný.

Příroda
Zajímavosti
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907