Uvnitř mlhoviny Roseta se skrývá žhnoucí hvězdokupa

14.09.2014 - Martin Reichman


Reklama

Nádherný snímek mlhoviny Roseta zachytil astrofotograf César Cantú. Mlhovina Roseta (známá také jako Caldwell 49), je od Země vzdálená přibližně 5 tisíc světelných let a tvoří ji formace hvězd v souhvězdí Jednorožce. V centru této mlhoviny je vidět otevřenou hvězdokupu NGC 2244, jejíž stáří se odhaduje na 5 milionů let. Dvě nejjasnější hvězdy této kupy – HD 46223 a HD 46150 jsou přibližně 400 tisíckrát jasnější a 50× hmotnější než naše Slunce.

Pozorování z roku 2001, uskutečněné rentgenovou observatoří Chandra odhalilo, že součástí mlhoviny je velké množství mladých a velmi horkých hvězd. Tyto hvězdy ohřívají okolní plyn až na teplotu 6 milionů kelvinů a produkují obrovské množství rentgenového záření.

  • Zdroj textu:

    astrophoto.com

  • Zdroj fotografií: César Cantú

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).

Válka

Planeta obíhá kolem žhavého odhaleného jádra hvězdy podobné Slunci v malé vzdálenosti a její atmosféra je neustále rozrušována silným ultrafialovým zářením. Uvolněný plyn se formuje do disku kolem hvězdy a nakonec dopadá na povrch bílého trpaslíka.

Vesmír

Král ptáků přilétá 

Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orla

Snímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz. 

Zajímavosti

BolaWrap sváže člověka do vzdálenosti až 7,6 metru

Věda

Hadice na mořské houbě

Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.

Příroda

Vilém II. Pruský (vpravo) měl k hraběti Eulenburgovi velmi blízký vztah.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907