Úžasný „ježek“ z Madagaskaru: Ostře ozbrojený bodlín páskovaný

19.12.2020 - Marek Telička

Bodlín páskovaný je endemickým druhem Madagaskaru a vzdáleně snad připomíná rejska kříženého s ježkem. Na svoje bodliny dokáže dokonce „hrát“

<p>Potravu <strong>bodlína páskovaného</strong> tvoří téměř výhradně červi, ačkoli vezme zavděk i jinými bezobratlými.</p>

Potravu bodlína páskovaného tvoří téměř výhradně červi, ačkoli vezme zavděk i jinými bezobratlými.


Reklama

Bodlín páskovaný (Hemicentetes semispinosus) je dlouhý jen asi 14 centimetrů a váží od 125 do 280 gramů. U tohoto savce z čeledi bodlínovitých (Tenrecidae) na první pohled zaujme výrazné zabarvení. Celé tělo je pokryto černými a žlutými bodlinami, přičemž žlutá je na těle rozmístěna ve čtyřech víceméně souběžných pruzích. Tento vzor je zřejmě typem kamufláže. 

TIP: Bodliny na sněhu: Jak si poradí ježci v chladném období

Ostny tvoří obranný mechanismus, který bodlín aktivuje při útoku predátora. V okamžiku, kdy se cítí ohrožen (typicky fosou nebo galidií páskovanou), vztyčí napadený všechny svoje bodce kolem krku a na zádech a namíří je vpřed. Poté vyběhne proti útočníkovi a snaží se jej zranit na čenichu nebo tlapách. Obdobně však zatočí i samička s příliš dotěrným samečkem v období námluv. Jestliže nemá náladu na nějaké reprodukční hrátky, klidně bodlinami zamíří i na nejcitlivější místa svého rádoby-partnera. Bodlín navíc dokáže třít bodlinami o sebe a vydává vysokofrekvenční zvuk, který je pravděpodobně komunikačním prostředkem v rámci druhu.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Viktor Emanuel II. se svou milenkou a druhou manželkou Rózou Vercellanovou. Ve výřezu jeho první žena Adelheid Rakouská.

Historie

Možnost pozorovat gorily na mýtinách, kam vycházejí hledat svoji oblíbenou potravu – vodní rostliny, je velmi vzácná.

Příroda

Většina mikroplastů v Arktidě původně pochází z praček na kontinentech kolem Atlantiku

Věda

Tzv. Brockenský přízrak poprvé popsal v roce 1780 německý vědec a teolog Johann Silberschlag. Objevil ho při letu balónem nad horou Brocken v německém pohoří Harz.

Revue

Mapa vznikla složením dat z několika družic měřících koncentrace aerosolu v atmosféře. Množství pevných či kapalných částeček ve vzduchu se určuje na základě změn viditelného a infračerveného světla.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907