Slunečnice proti radiaci: Jak vyčistit okolí Fukušimy

07.08.2013 - Richard Guryča

Jadernými látkami zamořenou půdu v okolí jaderné elektrárny Fukušima by měla pomoci vyčistit slunečnicová pole. Vědci chtějí využít schopnosti slunečnic absorbovat vysoce radioaktivní látky


Reklama

Mezi látky, které jsou slunečnice schopné vstřebávat, patří i vysoce radioaktivní cesium 134 a 137. Japonští vědci proto považují vysázení slunečnicových polí blízkosti elektrárny, poškozené zemětřesením a následnou vlnou tsunami.

Slunečnicová pole nebudou jen kolem elektrárny, kde je zamoření nejvyšší, ale i u škol v okruhu do třiceti kilometrů od zdroje radiace. Vědci věří, že se lány žlutých květů rovněž stanou symbolem naděje zničené země na obnovu.

Tým vědců již shromáždil na 300 kilogramů slunečnicových semínek a musí vyřešit problém, kterým je následné zlikvidování kontaminovaných květů. Za nejefektivnější řešení nyní vědci považují možnost nakládat s květy jako s použitými bateriemi při zpracování tříděného odpadu. Tímto způsobem by se objem květů redukoval na jedno procento jejich původního rozměru a s výslednou hmotou by bylo nutné zacházet jako s jaderným odpadem.

Slunečnice však nejsou jedinými rostlinami, schopnými absorbovat radioaktivní látky. Touto schopností se vyznačují například houby a právě oblíbené japonské houby šitake se tak po katastrofě staly jednou z nejvíce kontaminovaných potravin.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

I když se Anna z incidentu téměř úplně zotavila, koncem roku 2009 stále ještě trpěla menšími symptomy na rukou a nohou, které způsobilo poranění nervů.

Zajímavosti
Věda

Britské „muničky“ se podílely na produkci 80 % zbraní i nábojů pro královské vojsko

Válka

Oranžově dráha mezihvězdné komety Borisov.

Vesmír

Londýnské metro, snímek z oslav 150. výročí zprovoznění.

Historie

Královna korpulence - vítězkou letošního klání o nejvypasenějšího medvěda se stala medvědice Holy.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907