Užíváte kokain? Nový test to odhalí z jediného otisku prstu

15.05.2015 - Stanislav Mihulka

S testem lze poznat, zda dotyčný kokain užil nebo jestli se ho jenom dotkl


Reklama

Nový test, který není nijak invazivní, pozná užívání kokainu z jediného otisku prstu. Jako vůbec první mezi testy také dovede rozlišit, jestli dotyčný člověk kokain doopravdy požil anebo se ho jen dotkl.

Britští badatelé využili různé varianty analytických metod, známých jako hmotnostní spektrometrie a analyzovali s nimi otisky prstů testovaných osob. Výsledky pak ověřovali porovnáním s klasickými testy slin. Jejich snažení by mělo vyústit v přenosné zařízení, které by na místě provedlo požadované testy.

Vědci věří, že by jejich nový test mohl nalézt široké využití. V dnešní době se například v USA běžně testuje užívání drog v probačních službách, věznicích, u soudů a v dalších institucích souvisejících s výkonem práva. Klasické testy na drogy z krve nebo slin mají ale svá omezení. Nový test je vůči testovaným mnohem méně invazivní, také méně problematický, pokud jde o hygienu, nevyžaduje vybavenou laboratoř a v neposlední řadě je o dost těžší ho zfalšovat.

Reklama

  • Zdroj textu:

    University of Surrey, Analyst

  • Zdroj fotografií: Frettie / Wikimedia CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kolorovaná fotografie přibližuje, jak přesně vakovlci vypadali. Osudným se jim stal strach farmářů o stáda dobytka. (foto: Profimedia)

Zajímavosti
Zajímavosti
Věda

Americké bombardéry B-29 shazují bomby kdesi nad Koreou. Počítalo se s nimi také pro případný nukleární úder. (foto: Shutterstock)

Válka

Alice Sasko-Koburská (1843–1878) byla prababičkou prince Phillipa, nedávno zemřelého manžela královny Alžběty II. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Základ Algolova systému, vzdáleného devadesát světelných roků, tvoří velmi těsná spektroskopická dvojhvězda: Stálici hlavní posloupnosti třikrát hmotnější než Slunce doprovází ve vzdálenosti pouhých devíti milionů kilometrů podobr s 0,7 sluneční hmotnosti. Zmíněnou dvojici pak jednou za 681 dní obkrouží ještě třetí hvězda, mírně hmotnější než Slunce. (ilustrace: ESO, L. CalçadaCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907