V Austrálii testují genetické modifikace proti invazním mouchám vrtulím

27.11.2015 - Stanislav Mihulka

Genetická sterilizace samečků vrtulí by mohla ochránit úrodu ovoce a zeleniny


Reklama

Vrtule velkohlavé (Ceratitis capitata) jsou extrémně invazní mouchy ze subsaharské Afriky. Úspěšně se šíří na amerických kontinentech a v Austrálii. Jsou známy hlavně jako postrach ovoce, napadají ale přes 260 druhů ovoce, zeleniny i ořechů.

Boj s nimi je obtížný, zvláště když zemědělci upouštějí od používání mnoha insekticidů kvůli ochraně životního prostředí. Vědci se proto snaží najít jiné způsoby, jak s nimi zatočit.

Před časem zkoušeli rozšiřovat samečky vrtulí sterilizované radioaktivním zářením, to ale sterilizované samečky oslabuje a jejich vliv na populace vrtulí není tak výrazný. Naštěstí jsou tu ještě genetické modifikace.

Britská biotechnologická společnost Oxitec sterilizuje samečky vkládáním genů, které zajistí, že nebudou mít žádné potomstvo. Předběžné výsledky s geneticky modifikovanými samečky jsou zatím slibné.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: OxitecDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907