V Austrálii zřídili školu přežití pro ohrožené kunovce severní

11.12.2015 - Stanislav Mihulka

Roztomilí australští vačnatci neopatrně loví jedovaté invazní ropuchy. Ve škole přežití je to chtějí odnaučit


Reklama

Zvířata v Austrálii trpí kvůli invazi ropuch obrovských. Původně je v roce 1935 dovezli z Ameriky, aby pomohli v boji proti škůdci cukrové třtiny. Jenže ropuchy se začaly velkou rychlostí množit a šířit se napříč Austrálií. Přitom ropuchy požírají malá zvířata a větší zvířata se zase ropuchami otráví.

Invaze ropuch velmi těžce zasáhla vačnatce kunovce severní (Dasyurus hallucatus). Stačí, když si kunovec jednou pořádně kousne do ropuchy a obvykle se otráví natolik, že zemře. Vědci ale jistili, že kunovce mohou naučit, aby se ropuchám obrovským vyhýbali.

Dokonce pro kunovce založili „školu“, kde je budou krmit malými kousky ropuch a zároveň látkou, která vyvolává zvracení. Kunovci si to zapamatují a matky to také naučí svá mláďata. První žáci by do školy přežití měli dorazit příští rok v únoru. Bude to stačit k záchraně kunovců severních?

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Jonathan WebbDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907