V centru Neapole se objevil obří kráter. 380 lidí bylo evakuováno

23.02.2015 - Martin Reichman


Reklama

Probuzení do nedělního rána bylo pro obyvatele centra italské Neapole poněkud drsné. V pět hodin ráno se podle svědků ozvala ohlušující rána a uprostřed jedné ze zdejších ulic se objevil přibližně patnáctimetrový kráter. Na místo okamžitě vyrazily záchranné týmy hasičů a zdravotníků, nikdo ale nebyl zraněn a ani nepotřeboval ošetření. Statik, který zkontroloval okolo stojící budovy, konstatoval, že domy narušeny nebyly. Čtyři nebližší obytné budovy byly ale pro jistotu evakuovány. Předběžné odhady hovoří, že za příčinou vzniku kráteru je propad nefunkční kanalizační stoky, podrobnosti budou ale známé až po bližším prozkoumání.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Il Mattino

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Opičí neštovice jsou onemocněním vyvolaným virem rodu Ortopoxvirus z čeledi Poxviridae. Virus se obvykle na člověka přenáší kousnutím, škrábnutím nebo přímým kontaktem s krví infikovaných živočichů. 

Věda

Nejvyhlášenějším resortem pro římskou smetánku bylo v antice Baiae.

Historie

První tank Heavy Mark I měl osmičlennou osádku, přičemž polovinu zaměstnaly motory a řízení stroje.

Válka

Ježura australská při hledání své oblíbené potravy – mravenců.

Příroda

Pěstitelskou doménou singapurské botanické zahrady se staly orchideje.

Zajímavosti

Utkání dvou černých děr

Tento snímek vznikl kombinací dat v oboru rentgenového záření z družice Chandra X-ray Observatory a fotografie ve vizuálním oboru, pořízené pomocí HST. Představuje galaxii NGC 6240, která je od Země vzdálena 400 milionů světelných roků a promítá se do souhvězdí Hadonoše.

Uprostřed snímku jsou dvě černé díry, které od sebe dělí vzdálenost 3 000 světelných let. Jsou viditelné jako jasné bodové zdroje rentgenového záření. Nakonec se pravděpodobně přiblíží k sobě a splynou v jednu velkou černou díru.

Co se stane, když se tyto exotické objekty začnou navzájem ovlivňovat, zůstává pro astronomy zatím hádankou. Jedno je však jisté: uvolní se při tom obrovské množství energie a do prostoru budou vyslány gravitační vlny. (NASA/CXC/MIT/C.Canizares, M.Nowak, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907