V Chile explodovala jedna z nejnebezpečnějších místních sopek

24.04.2015 - Martin Reichman

Poprvé po více než pěti desítkách let vybuchla ve středu sopka Calbuco v jižním Chile. Vulkán je považován za jednu z nejnebezpečnějších místních sopek


Reklama

Chilská sopka Calbuco, která byla naposled aktivní v roce 1972, ve středu explodovala. Hustý dým z jejího kráteru vystoupal až do výšky 15 kilometrů a okolní krajinu pokrylo až 40 centimetrů sopečného popela. Kvůli výbuchu muselo být evakuováno přibližně 1500 lidí, postupně má být evakuováno až pět tisíc osob v okruhu 20 kilometrů od vulkánu. I přes poměrně nečekaný výbuch nejsou zatím hlášeny žádné ztráty na životech ani zranění lidé. Calbuco je považována za jednu ze tří potenciálně nejnebezpečnějších aktivních chilských sopek, její poslední srovnatelná erupce  se odehrála v roce 1962.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Wired

  • Zdroj fotografií: Profimedia | Alex Vidal Brecas

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Snímek z prosince 1941 dobře ilustruje, že kvalitně maskovaní rudoarmějci mohli útočníky snadno překvapit. Na fotografi i se nachází minimálně 11 vojáků v převlečnících s kapucemi.

Válka

Odborníci odhadují, že pilotované sondy doletí ke svůdným prstencům Saturnu během příštího století.

Vesmír

Thanatosdrakon amaru v životní velikosti, se svým objevitelem.

Věda

Svatá Hedvika Slezská se věnovala službě pro blaho svého lidu a prohloubení křesťanské víry. Zakládala nemocnice, ošetřovací ústavy a kláštery.

Historie

Psi (ale i třeba kočky) mají stejně jako člověk dvě sady zubů – mléčnou a trvalou. Mléčný chrup psa je tvořen 28 zuby, trvalý 42 zuby.

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907