V Chorvatsku objevili stonožku, která žije nejhlouběji v zemi

04.07.2015 - Stanislav Mihulka

Stonožka Geophilus hadesi dostala jméno po antickém bohu podsvětí Hádovi


Reklama

Mezinárodní tým vědců objevil stonožku, která žije ze všech stonožek nejhlouběji. Obývá jeskyně v pohoří Velebit, které leží na severu Chorvatska.

Stonožku Geophilus hadesi pojmenovali podle antického boha podsvětí Háda, který stejně jako tato stonožka obývá hlubiny Země. Vyskytuje se v hloubce až 1 100 metrů pod hladinou moře.

Stejně jako mnozí další jeskynní členovci má i tato stonožka nápadně dlouhá tykadla, tělní články, i drápky na končetinách. Mocné čelisti a dlouhá kusadla prozrazují nelítostného lovce a dotyčné stonožky nepochybně patří mezi vrcholové predátory temných hlubin jeskyní.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Pensoft Publishers, ZooKeys

  • Zdroj fotografií: J. Bedek

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kterým směrem utíkají prchající srny? Jedna z mnoha otázek, kterou si kladl česko-německý výzkumný tým.

Příroda
Zajímavosti

Černá skříňka Země vyroste na blíže neurčeném místě na ostrově Tasmánie. Designem se podobá populárnímu Špicberskému globálnímu úložišti semen v Norsku.

Věda

Bohatá úroda chilli papriček na palubě ISS v experimentu PH-04.

Vesmír

Hugh O’Flaherty (1898–1963) zachránil za druhé světové války v Římě tisíce ohrožených lidí.

Historie

<h3>Praktické dílo pouště</h3><p>Kočovný život v mongolských stepích provázejí každodenní obtíže v podobě měnících se teplot, písečných bouří a dalších nebezpečí. Proto tam spatřil světlo světa tradiční oděv, který je nejen estetický, ale i praktický. Základ krojů pro muže i ženy tvoří „dél“: Hedvábný plášť přiléhající k tělu může přitom zároveň posloužit jako přikrývka, polštář či stan. Především lovci se proti chladnému počasí chrání kožešinami. Dekorativní klobouky pak dokládají příslušnost ke kmeni.</p>

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907