V Číně objevili geny rezistence proti antibiotikům poslední záchrany

20.11.2015 - Stanislav Mihulka

Pohroma na obzoru? V Číně už se vyskytují bakterie odolné vůči posledním účinným antibiotikům


Reklama

Je to jako závod s časem o život. Objevujeme nová antibiotika a bakterie si proti nim vynalézají rezistenci. Otázkou je, jak dlouho se nám podaří moc neprohrávat.

Právě sice probíhá Světový týden antibiotik, ale z Číny právě hlásí objev genů, které bakteriím poskytují rezistenci vůči polymyxinům. To by samo o sobě nebylo až tak hrozné, potíž je v tom, že polymyxiny jsou v posledních letech považovány za antibiotika poslední záchrany.

Lékaři je u některých závažných bakteriálních infekcí nasazují, když všechna ostatní antibiotika selžou. Dosud to fungovalo, jak se ale zdá, i dny polymyxinů jsou zvolna sečteny.

Čínští farmáři nešetří antibiotiky a používají i polymyxiny. Výsledek se dostavil a geny pro rezistenci vůči polymyxinům jsou prý už běžné v celé jižní Číně, objevují se v řadě vzorků masa a už na ně narazili i lékaři u pacientů v čínských nemocnicích.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NewScientist, Lancet Infection Diseases

  • Zdroj fotografií: USDA, ARS, EMU

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Největší stavební boom přišel v 15. a 16. století, takže má většina oxfordských budov pozdně renesanční či barokní ráz. Zdejší baroko je však mnohem uměřenější než ve střední Evropě. (foto: Alamy)

Zajímavosti

Jaroslav Hašek v uniformě Rudé armády (1920). (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Historie
Věda
Vesmír

Modernizovaný stroj T-55 srbské armády. (foto: Wikimedia Commons, Srđan PopovićCC BY-SA 3.0)

Válka

Fragonardovy écorchés jsou k vidění v pařížské veterinární škole v Maisons-Alfortmezi. Exponátům samozřejmě dominuje Jezdec Apokalypsy, zaujme ale i tančící trojice lidských plodů či z kůže stažený muž svírající v ruce po vzoru biblického Samsona oslí čelist. (foto: Alamy)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907