V Hitlerově vaně: Válečná korespondentka Lee Miller

19.11.2019 - Jiří Suchánek



Lee Millerová byla jednou z mála žen, které coby válečné zpravodajky ve frontových oblastech dokumentovaly druhoválečné boje v Evropě. Narodila se roku 1907 v New Yorku a čekalo ji těžké dětství a mládí. V sedmi letech byla znásilněna rodinným známým, který ji přitom nakazil kapavkou, a později, již jako studentka umění málem přišla o život, když vstoupila do cesty projíždějícímu autu.

Modelka a fotografka

Muž, jenž ji zachránil, nebyl nikdo jiný než Condé Nast, zakladatel slavného časopisu Vogue. Toto setkání z krásné Lee Millerové brzy udělalo jednu z nejznámějších modelek v New Yorku. Počáteční nadšení ale brzy vyprchalo a Lee se rozhodla stát se fotografkou. Odjela proto do Paříže, kde navázala kontakty s mnoha předními světovými umělci včetně Picassa a až do vypuknutí války žila bohémským životem plným zvratů.

Pak ale začala s fotoaparátem dokumentovat bombardování Londýna a jako novinářka na volné noze pracovala opět pro Vogue, načež se stala akreditovanou válečnou dopisovatelkou u americké armády. Své síly spojila s fotografem Life Davidem Schermanem a společně se 20 dnů po dni D vylodili v Normandii.

Slavný snímek

Postupovali v patách 83. pěší divize a Lee přitom nasnímala mimo jiné obléhání přístavu Saint-Malo, osvobození Paříže, boje v Lucembursku a Alsasku, nebo setkání Američanů a rudoarmějců v Torgau. Dne 29. dubna 1945 vstoupila do Dachau, kde fotografovala hrůzy holokaustu, a ještě téhož dne se se Schermanem přemístila do Mnichova. Tam, v Hitlerově soukromém bytě, vznikl i zobrazený snímek. Scherman na pořízení slavné fotografie a čas strávený s Lee Millerovou vzpomínal v roce 1993 takto:

„Během války jsme byli já a Lee téměř nerozluční. Byli jsme společně u setkání Američanů s Rusy, byli jsme spolu v Dachau. Pak jsme se přesunuli do Hitlerova velitelství (sic) v Mnichově. S Lee jsme našli staršího muže, který sotva mluvil anglicky, a tomu jsme dali karton cigaret za to, aby nás provedl po městě. Ukázal nám Hitlerův dům a já tam vyfotografoval Lee, jak se koupe v Hitlerově vaně. (…)

Suvenýry po Hitlerovi

Našli jsme dům Evy Braunové, přemístili se tam a bydleli v něm čtyři nebo pět dnů, než jej objevili američtí vojáci. Vzali jsme si také spoustu suvenýrů po Evě a Adolfovi. V Berchtesgadenu jsem pak sebral vše, co se dalo odnést včetně kompletního Shakespeara s Hitlerovými iniciálami vyvedenými na vazbě ve zlatě – toho jsem o pár měsíců později prodal za 10 000 babek.“

TIP: Třináctá komnata totalitních vůdců (3): Sexuální život Adolfa Hitlera

Fotografie má skutečně silnou symboliku. Millerová se vítězně koupe v diktátorově vaně, na předložce přitom stojí její boty zašpiněné blátem z Dachau. Ani jeden z fotografů navíc v době pořízení snímku netušil, že Adolf Hitler a Eva Braunová jen o několik hodin později spáchají v obleženém Berlíně sebevraždu.

  • Zdroj textu

    II. světová

  • Zdroj fotografií

    Getty


Další články v sekci