Reklama


V jakém stadiu svého cyklu se teď nachází Slunce?

07.05.2016 - Michal Švanda


Reklama

Aktivita Slunce v současnosti prochází 24. číslovaným cyklem, který oficiálně začal v roce 2008 (jednotlivé jedenáctileté cykly se číslují od roku 1755). Všechny indikátory naznačují, že se aktivita již přehoupla přes svoje maximum na sestupnou větev cyklu. Minimum a začátek dalšího cyklu vědci očekávají někdy v roce 2020, možná později. 

Aktuální cyklus je však do jisté míry zvláštní. Aktivita Slunce je celkově velmi nízká, zejména ve srovnání s předchozím cyklem, který provázelo velké množství rozměrných skvrn. Navíc je značně nevyrovnaná: i v období velmi zvýšené činnosti v letech 2011 až 2014 nastávaly situace, kdy na naší hvězdě nebyla po více dní po sobě pozorovatelná jediná skvrna.

Kromě toho se zdá, že je tento cyklus výrazně nesymetrický, co se týče výskytu jevů na polokoulích. Nejprve dominovala severní hemisféra, která také dřív prošla maximem (zřejmě v říjnu 2011); teprve v roce 2014 převzala žezlo jižní polokoule, kde výskyt skvrn statisticky vyvrcholil nejspíš v dubnu téhož roku. Odstup mezi oběma maximy tak činil víc než dva roky, což je značně neobvyklé.

Dvojitá maxima z historie známe, avšak cyklus s číslem 24 je prvním zaznamenaným, u nějž bylo druhé maximum vyšší než první. V současnosti se předpokládá, že bude sluneční aktivita postupně pohasínat; neznamená to však, že nelze očekávat nějaké extrémní projevy.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 9/2015

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Souboje vozatajů bývaly nesmírně vypjaté. Závodníci si mohli vydělat ohromné peníze, stejně tak ovšem často končili jako mrzáci.

Zajímavosti

Přímo v Terezíně zemřelo kolem 40 000 osob, dalších 87 000 odtud nacisté odeslali do vyhlazovacích táborů.

Historie
Zajímavosti
Věda

Planeta WASP-69b s heliovým ohonem u své hvězdy

Vesmír
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907