Reklama


V jakém stadiu svého cyklu se teď nachází Slunce?

07.05.2016 - Michal Švanda


Reklama

Aktivita Slunce v současnosti prochází 24. číslovaným cyklem, který oficiálně začal v roce 2008 (jednotlivé jedenáctileté cykly se číslují od roku 1755). Všechny indikátory naznačují, že se aktivita již přehoupla přes svoje maximum na sestupnou větev cyklu. Minimum a začátek dalšího cyklu vědci očekávají někdy v roce 2020, možná později. 

Aktuální cyklus je však do jisté míry zvláštní. Aktivita Slunce je celkově velmi nízká, zejména ve srovnání s předchozím cyklem, který provázelo velké množství rozměrných skvrn. Navíc je značně nevyrovnaná: i v období velmi zvýšené činnosti v letech 2011 až 2014 nastávaly situace, kdy na naší hvězdě nebyla po více dní po sobě pozorovatelná jediná skvrna.

Kromě toho se zdá, že je tento cyklus výrazně nesymetrický, co se týče výskytu jevů na polokoulích. Nejprve dominovala severní hemisféra, která také dřív prošla maximem (zřejmě v říjnu 2011); teprve v roce 2014 převzala žezlo jižní polokoule, kde výskyt skvrn statisticky vyvrcholil nejspíš v dubnu téhož roku. Odstup mezi oběma maximy tak činil víc než dva roky, což je značně neobvyklé.

Dvojitá maxima z historie známe, avšak cyklus s číslem 24 je prvním zaznamenaným, u nějž bylo druhé maximum vyšší než první. V současnosti se předpokládá, že bude sluneční aktivita postupně pohasínat; neznamená to však, že nelze očekávat nějaké extrémní projevy.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 9/2015

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jak se snesete s robotickým nadřízeným?

Věda

Zámek Valtice byl hlavním sídlem rodiny Lichtenštejnů do roku 1945.

Historie

Krasavec nad rýžovými poli

Tan-jang-Kchun-šan | 164,8 km

Nejdelší most světa, zapsaný i v Guinnessově knize rekordů, se nachází na vysokorychlostní železniční trati spojující Šanghaj a Nanking v provincii Ťiang-su na východě Číny. Viadukt Tan-jang-Kchun-šan se táhne v délce přes 160 km a prochází malebnou krajinou s rýžovými poli, kanály i jezery v blízkosti řeky Jang-c’-ťiang. Jeho výstavba započala roku 2006, zaměstnala bezmála 10 tisíc lidí a přišla asi na 8,5 miliardy dolarů, tedy zhruba 190 miliard korun

Zajímavosti

Zoborožec kaferský při intenzivním hledání potravy v jihoafrickém Krugerově parku

Příroda

Mars na snímcích sondy Mars Reconnaissance Orbiter. Vpravo situace po vypuknutí prachové bouře.

Vesmír

Prehistorické naleziště u Eynshamu v hrabství Oxfordshire, kde horko odhalilo nové monumenty

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907