Ospalá díra: Obyvatele kazachstánské vesnice trápí nevysvětlitelná ospalost

23.08.2015 - redakce 100+1

Vesnice Kalači na severu Kazachstánu dostala přezdívku Ospalá díra. Její obyvatelé totiž neustále pospávají, aniž by prohýřili předešlou noc


Reklama

Problém vesnice je natolik závažný, že úřady začaly přesouvat desítky rodin do jiných míst a ustavily vědecký tým, který záhadu zkoumá. Kromě ospalosti tu mnozí lidé trpí i častými závratěmi a halucinacemi, které se zhoršují v teplých dnech. Podle posledních poznatků může za spavou nemoc vysoká koncentrace oxidu uhelnatého: přístroje v místních domech naměřily až desetinásobek přípustné hodnoty.

Původní teorii o epidemii některých chorob, například meningitidy nebo encefalitidy, již testování vyloučilo. Podobně vědci zavrhli také kontaminaci vody a půdy a předpoklad, že spavou nemoc způsobuje radiace z opuštěného uranového dolu v nedalekém Krasnogorsku. Ve zmíněném městě sice loni detekovali 17× vyšší úroveň radioaktivity, než je přijatelné, nicméně příznaky ozáření bývají odlišné.

Sergej Lukašenko z Institutu radiační bezpečnosti a ekologie při Národním jaderném centru je přesvědčen, že oxid uhelnatý hraje v Ospalé díře významnou roli. Zatím však nelze potvrdit, že se jedná o hlavní a jediný faktor. Ačkoliv vědci dosud neodhalili zdroj unikajícího plynu, přisuzují jeho vysokou koncentraci vlivům počasí. Lukašenko přirovnává vesnici k dolíku, kam se v důsledku specifických klimatických podmínek plyn stahuje podobně jako kouř z komínů. 

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejen alkohol, ale také rozbujelá prostituce a hazardní hry dennodenně trápily počestné občany Ostravy.

Historie

Nejstarší zobrazení lovu na světě.

Věda

Řada hotelů po celém světě dodržuje letitou tradici neoznačování pokoje s číslem třináct, některé dokonce přeskakují třináctku i v označení pater.

Zajímavosti

Výtrysk prachu a kamení z planetky Bennu letos 6. ledna

Vesmír

Také ve Francii musely po odchodu mužů zastat práci na poli ženy.

Válka

Kaňon je až 27 kilometrů široký a přes půl kilometru hluboký.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907