Ospalá díra: Obyvatele kazachstánské vesnice trápí nevysvětlitelná ospalost

23.08.2015 - redakce 100+1

Vesnice Kalači na severu Kazachstánu dostala přezdívku Ospalá díra. Její obyvatelé totiž neustále pospávají, aniž by prohýřili předešlou noc


Reklama

Problém vesnice je natolik závažný, že úřady začaly přesouvat desítky rodin do jiných míst a ustavily vědecký tým, který záhadu zkoumá. Kromě ospalosti tu mnozí lidé trpí i častými závratěmi a halucinacemi, které se zhoršují v teplých dnech. Podle posledních poznatků může za spavou nemoc vysoká koncentrace oxidu uhelnatého: přístroje v místních domech naměřily až desetinásobek přípustné hodnoty.

Původní teorii o epidemii některých chorob, například meningitidy nebo encefalitidy, již testování vyloučilo. Podobně vědci zavrhli také kontaminaci vody a půdy a předpoklad, že spavou nemoc způsobuje radiace z opuštěného uranového dolu v nedalekém Krasnogorsku. Ve zmíněném městě sice loni detekovali 17× vyšší úroveň radioaktivity, než je přijatelné, nicméně příznaky ozáření bývají odlišné.

Sergej Lukašenko z Institutu radiační bezpečnosti a ekologie při Národním jaderném centru je přesvědčen, že oxid uhelnatý hraje v Ospalé díře významnou roli. Zatím však nelze potvrdit, že se jedná o hlavní a jediný faktor. Ačkoliv vědci dosud neodhalili zdroj unikajícího plynu, přisuzují jeho vysokou koncentraci vlivům počasí. Lukašenko přirovnává vesnici k dolíku, kam se v důsledku specifických klimatických podmínek plyn stahuje podobně jako kouř z komínů. 

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mamuti a koně

Poživatina: koňská kostní dřeň
Stáří: 50 000 let

Zřejmě nejstarší potravinou, která si zachovala jedlost až do současnosti, je mamutí maso. O konzumaci obrů z doby ledové sice nemáme potvrzené zprávy, nicméně se traduje, že vesničané v Rusku při náhodných objevech zvířecích torz uvězněných v ledu odřezávali zbytky masa a následně je jedli. Věrohodnější informace o nejstarším jídle se pak obvykle pojí s paleontologem Colemanem Williamsem, který si údajně připravil „svačinu“ z kuliček kostní dřeně, jež vydlabal z pozůstatků 50 tisíc let starého koně.

Zajímavosti

Přestože USA vstoupily do války na jaře 1917, o rok později se jich ve Francii ještě nenacházelo mnoho

Válka

Rajský plyn byl populární už v 19. století

Věda

Rádiový zdroj 3C58 v Mléčné dráze by ve skutečnosti mohla být kvarková hvězda.

Vesmír
Zajímavosti
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907