Ospalá díra: Obyvatele kazachstánské vesnice trápí nevysvětlitelná ospalost

23.08.2015 - redakce 100+1

Vesnice Kalači na severu Kazachstánu dostala přezdívku Ospalá díra. Její obyvatelé totiž neustále pospávají, aniž by prohýřili předešlou noc


Reklama

Problém vesnice je natolik závažný, že úřady začaly přesouvat desítky rodin do jiných míst a ustavily vědecký tým, který záhadu zkoumá. Kromě ospalosti tu mnozí lidé trpí i častými závratěmi a halucinacemi, které se zhoršují v teplých dnech. Podle posledních poznatků může za spavou nemoc vysoká koncentrace oxidu uhelnatého: přístroje v místních domech naměřily až desetinásobek přípustné hodnoty.

Původní teorii o epidemii některých chorob, například meningitidy nebo encefalitidy, již testování vyloučilo. Podobně vědci zavrhli také kontaminaci vody a půdy a předpoklad, že spavou nemoc způsobuje radiace z opuštěného uranového dolu v nedalekém Krasnogorsku. Ve zmíněném městě sice loni detekovali 17× vyšší úroveň radioaktivity, než je přijatelné, nicméně příznaky ozáření bývají odlišné.

Sergej Lukašenko z Institutu radiační bezpečnosti a ekologie při Národním jaderném centru je přesvědčen, že oxid uhelnatý hraje v Ospalé díře významnou roli. Zatím však nelze potvrdit, že se jedná o hlavní a jediný faktor. Ačkoliv vědci dosud neodhalili zdroj unikajícího plynu, přisuzují jeho vysokou koncentraci vlivům počasí. Lukašenko přirovnává vesnici k dolíku, kam se v důsledku specifických klimatických podmínek plyn stahuje podobně jako kouř z komínů. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: ProfimediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907