V Kraji to žije, hobití nory dnes okupují ovce

17.09.2014 - Martin Reichman

Pověstný Kraj, domov Tolkienových Hobitů, již dávno opustili filmaři. Vybudované hobití nory ale dál žijí svým životem. Hobity zde vystřídaly ovce


Reklama

Filmový Hobitín, který se v Tolkienově románu nachází v Kraji, byl ve skutečnosti vybudován na rodinné farmě na Novém Zélandu. V malebné krajině, jako vystřižené z popisů Středozemě, vzniklo 37 hobitích nor zastrčených do okolních svahů. První kulisy použité v trilogii Pána prstenů byly vytvořeny z méně odolných materiálů. Po návratu filmařů byl ale Hobitín vybudován znovu a po dokončení natáčení zde zůstal a jeho část dnes funguje jako atrakce pro turisty.

Nevyužité části Hobitína ale také našly své uplatnění. Do sedmnácti hobitích nor se nastěhovaly ovce patřící majitelům pozemku. V zimě je hobití nory chrání před mrazem a v létě jim poskytují příjemný chládek.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Profimedia

  • Zdroj fotografií:

    Profimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Opičí neštovice jsou onemocněním vyvolaným virem rodu Ortopoxvirus z čeledi Poxviridae. Virus se obvykle na člověka přenáší kousnutím, škrábnutím nebo přímým kontaktem s krví infikovaných živočichů. 

Věda

Nejvyhlášenějším resortem pro římskou smetánku bylo v antice Baiae.

Historie

První tank Heavy Mark I měl osmičlennou osádku, přičemž polovinu zaměstnaly motory a řízení stroje.

Válka

Ježura australská při hledání své oblíbené potravy – mravenců.

Příroda

Pěstitelskou doménou singapurské botanické zahrady se staly orchideje.

Zajímavosti

Utkání dvou černých děr

Tento snímek vznikl kombinací dat v oboru rentgenového záření z družice Chandra X-ray Observatory a fotografie ve vizuálním oboru, pořízené pomocí HST. Představuje galaxii NGC 6240, která je od Země vzdálena 400 milionů světelných roků a promítá se do souhvězdí Hadonoše.

Uprostřed snímku jsou dvě černé díry, které od sebe dělí vzdálenost 3 000 světelných let. Jsou viditelné jako jasné bodové zdroje rentgenového záření. Nakonec se pravděpodobně přiblíží k sobě a splynou v jednu velkou černou díru.

Co se stane, když se tyto exotické objekty začnou navzájem ovlivňovat, zůstává pro astronomy zatím hádankou. Jedno je však jisté: uvolní se při tom obrovské množství energie a do prostoru budou vyslány gravitační vlny. (NASA/CXC/MIT/C.Canizares, M.Nowak, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907