Pověstný Kraj, domov Tolkienových Hobitů, již dávno opustili filmaři. Vybudované hobití nory ale dál žijí svým životem. Hobity zde vystřídaly ovce
Filmový Hobitín, který se v Tolkienově románu nachází v Kraji, byl ve skutečnosti vybudován na rodinné farmě na Novém Zélandu. V malebné krajině, jako vystřižené z popisů Středozemě, vzniklo 37 hobitích nor zastrčených do okolních svahů. První kulisy použité v trilogii Pána prstenů byly vytvořeny z méně odolných materiálů. Po návratu filmařů byl ale Hobitín vybudován znovu a po dokončení natáčení zde zůstal a jeho část dnes funguje jako atrakce pro turisty.
Nevyužité části Hobitína ale také našly své uplatnění. Do sedmnácti hobitích nor se nastěhovaly ovce patřící majitelům pozemku. V zimě je hobití nory chrání před mrazem a v létě jim poskytují příjemný chládek.
Profimedia
Profimedia
VesmírUtkání dvou černých děr
Tento snímek vznikl kombinací dat v oboru rentgenového záření z družice Chandra X-ray Observatory a fotografie ve vizuálním oboru, pořízené pomocí HST. Představuje galaxii NGC 6240, která je od Země vzdálena 400 milionů světelných roků a promítá se do souhvězdí Hadonoše.
Uprostřed snímku jsou dvě černé díry, které od sebe dělí vzdálenost 3 000 světelných let. Jsou viditelné jako jasné bodové zdroje rentgenového záření. Nakonec se pravděpodobně přiblíží k sobě a splynou v jednu velkou černou díru.
Co se stane, když se tyto exotické objekty začnou navzájem ovlivňovat, zůstává pro astronomy zatím hádankou. Jedno je však jisté: uvolní se při tom obrovské množství energie a do prostoru budou vyslány gravitační vlny. (NASA/CXC/MIT/C.Canizares, M.Nowak, CC0)