V Kraji to žije, hobití nory dnes okupují ovce

17.09.2014 - Martin Reichman

Pověstný Kraj, domov Tolkienových Hobitů, již dávno opustili filmaři. Vybudované hobití nory ale dál žijí svým životem. Hobity zde vystřídaly ovce


Reklama

Filmový Hobitín, který se v Tolkienově románu nachází v Kraji, byl ve skutečnosti vybudován na rodinné farmě na Novém Zélandu. V malebné krajině, jako vystřižené z popisů Středozemě, vzniklo 37 hobitích nor zastrčených do okolních svahů. První kulisy použité v trilogii Pána prstenů byly vytvořeny z méně odolných materiálů. Po návratu filmařů byl ale Hobitín vybudován znovu a po dokončení natáčení zde zůstal a jeho část dnes funguje jako atrakce pro turisty.

Nevyužité části Hobitína ale také našly své uplatnění. Do sedmnácti hobitích nor se nastěhovaly ovce patřící majitelům pozemku. V zimě je hobití nory chrání před mrazem a v létě jim poskytují příjemný chládek.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Profimedia

  • Zdroj fotografií:

    Profimedia
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jeden z lepších nevěstinců na území okupované Francie. (foto: Wikimedia Commons, Bundesarchiv, Dietrich, CC-BY-SA 3.0)

Historie

Vasariho koridor spojuje Palazzo Vecchio (florentskou radnici) s palácem Pitti (vévodským sídlem) přes galerii Uffizi a horní část mostu Ponte Vecchio. (foto: Pixabay, Alexandra MerzCC0)

Zajímavosti
Revue

Babyboom invazivního plzáka španělského propuká zjara. Přemnožení hladovci hravě zničí celou úrodu. Spasou hlavně listy, ale zbytek porostu oslintají, pokálí a zválí. Počet dospělců kulminuje v létě. (foto: David Říha ©)

Příroda

Kupa galaxií SDSS J1004+4112, jak ji zachytil Hubbleův teleskop.

Vesmír

Rekonstrukce vzhledu dávného obrněného „červa“ Wufengella bengtsoni.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907