Ty nejlepší zajímavosti z Twitteru a Facebooku 100+1
Bankovky 60 světových států se tisknou v Německu. A Kanada razí mince pro 62 zemí.
Až 2 % lidí mají genetickou mutaci ABCC11, která způsobuje, že jejich pot nerozkládají bakterie, a jejich podpaží tudíž nepáchne.
Softwarový inženýr Rob Rhinehart vyvíjí umělou stravu Soylent, která by měla člověku dodat veškeré potřebné živiny asi za 150 dolarů měsíčně.
Největší plody na světě rostou na seychelské palmě Lodoicea maldivica. Mohou vážit až 42 kg a zrají až 7 let. Semena pak dorůstají velikosti okolo 3 cm a připomínají plíce nebo lidské pozadí.
Průměrná datová kapacita všech datových médií světa dosahuje přibližně 181 gigabytů na osobu.
Nejrychlejším superpočítačem světa je nyní čínský TH-2 (Tchien-che) s výpočetní rychlostí 33,86 petaFLOPS.
V absolutní tmě nevidíme černou, ale odstín šedi zvaný Eigengrau, neboť optický nerv posílá mozku impulzy přesto, že oko nedetekuje fotony.
Na University of Technology ve Swinburnu vylepšili zápis dat tak, že jedno DVD pojme 1 petabyte dat (tj. přes 10 let vysoce kvalitního videa).
Na Harvardské univerzitě a Universitě v Illinois vytiskli baterii velkou jako zrnko písku s podobnou energetickou hustotou jako běžné baterie.
Richard Van As přišel o prsty na ruce, tak spolu s loutkářem Ivanem Owenem vyvinul 3D tištěnou protézu. Materiál stojí asi jen 3 000 Kč.
Pomerančový džus chutná po čištění zubů tak zvláštně, protože dodecylsíran sodný v pastě potlačí funkci „sladkých“ chuťových buněk jazyka.
Nadace B612 plánuje vyslat teleskop na orbitu Slunce, aby hledal asteroidy nebezpečné pro Zemi.
V Číně byly objeveny dva nové druhy pavouků z čeledi Mysmenidae. Oba pavouci měří přibližně milimetr.
Termín „světová válka“ byl poprvé použit již v roce 1904, deset let před první světovou válkou.
VědaEskortní torpédoborec USS Samuel B. Roberts (DE-413). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)
VesmírExploze hvězdy v souhvězdí Býka, zachycená čínskými hvězdáři v roce 1054, je zřejmě nejznámější pozorovanou supernovou. V době výbuchu byla šestkrát jasnější než Venuše a na denní obloze zářila třiadvaceti dní. (foto: NASA, ESA, Hubble, J. Hester, A. Loll (ASU), CC BY 4.0)
RevueKřik Ashley Peldonové zazní například ve filmech Paranormal Activity, Free Guy nebo třeba Vřískot. (ilustrační foto: Unsplash, Hannah Popowski, CC0)