V krátkosti: Proč americké vlajky na Měsíci vybledly?

29.08.2013 - redakce 100+1

Ty nejlepší zajímavosti z Twitteru a Facebooku


Reklama

Odhaduje se, že se v moři každý rok ztratí 10 000 kontejnerů, které spadnou z přepravních lodí.

Řeckořímský zápas vynalezl v 19. století Francouz a pojmenoval jej Ital. Klasický zápas v antickém Řecku měl výrazně odlišná pravidla.

Porod orangutana byl poprvé zachycen na video v Durrell Wildlife Conservation Trust na britském ostrově Jersey.

Dinosaurus Dracorex hogwartsia z čeledi Pachycephalosauridae byl pojmenován podle Bradavic, čarodějnické školy z Harryho Pottera.

Kuřák, jenž vykouří 1,5 krabičky denně, dostane dávku radiace 60–160 mSv/rok. Obyvatelé nejhůře zasažení havárií ve Fukušimě dostali 68 mSv.

USS Pueblo je jediná loď amerického námořnictva v zajetí. Drží ji Severní Korea, a to již od roku 1968.

Původní verze blízkovýchodní pohádky o Aladinovi a kouzelné lampě začíná v Číně a Aladin je v ní chudým čínským mladíkem.

Na Měsíci už není ani jedna z 6 amerických vlajek v původní podobě – kvůli silnému slunečnímu záření nestíněnému atmosférou barvy vybledly.

Japonská stavební firma Kongó Gumi byla nejstarší samostatnou společností. Fungovala v letech 578–2006, kdy ji koupila korporace Takamacu.

Plody brambor jsou podobné rajčatům (z téže čeledi lilkovitých), ale jsou jedovaté, protože mají vysoký obsah solaninu a chaconinu.

J. J. Thomson získal Nobelovu cenu r. 1906 za objev elektronu. Jeho syn George Paget ji získal v r. 1937 za objev duální podstaty elektronu.

Přehrada Kallanai blízko indického města Tiruččiráppalli na řece Kaveri byla vystavěna již ve 2. století n. l. a je stále funkční.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ve výřezu zubní protéza George Washingtona – není divu, že s tímto monstrem v ústech nerad mluvil na veřejnosti.

Historie
Zajímavosti

Bez vody ani ránu

Kapybary (Hydrochoerus hydrochaeris) patří mezi savce žijící (podobně jako například hroši) částečně vodním životem. Proto je můžete vidět především v regionech, kde je snadný přístup k vodě: jejich oblíbeným místem jsou zatopené lučiny, okraje močálů a nížinné lesy, kde je dobrá pastva a po celý rok dostatek vláhy. Daří se jim u vodních nádrží a v okolí řek.

Vyskytují se ovšem i v suchých lesích, křovinatých podrostech a na loukách. Jsou pěstovány na farmách nejen ve své domovině a uprchlíci z těchto chovů se zabydlují v oblastech bohatých na vodu po celém světě. Například na Floridě jsou volně se pohybující kapybary běžně vídány a roku 2011 byla kapybara viděna v Kalifornii.

Často zůstávají skryty ve vodě, přičemž nad hladinu jim čouhají jen nozdry a oči. Pod vodu se dokážou ponořit i úplně a vydrží bez nadechnutí až pět minut. Přední nohy kapybar jsou o něco kratší než zadní a mezi prsty mají tato zvířata menší plovací blánu. Tato danost společně s umístěním očí, nozder a uší ve vrchní části hlavy je předurčuje k bezproblémovému přebývání ve vodě.

Příroda

Příčina vzniku obřích Fermiho bublin zatím zůstává nejasná.

Vesmír

Samantha Wrightová se svou dcerou Sofií a aplikací CamAPS FX, která monitoruje její cukrovku.

Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907