V krátkosti: Proč americké vlajky na Měsíci vybledly?

29.08.2013 - redakce 100+1

Ty nejlepší zajímavosti z Twitteru a Facebooku


Reklama

Odhaduje se, že se v moři každý rok ztratí 10 000 kontejnerů, které spadnou z přepravních lodí.

Řeckořímský zápas vynalezl v 19. století Francouz a pojmenoval jej Ital. Klasický zápas v antickém Řecku měl výrazně odlišná pravidla.

Porod orangutana byl poprvé zachycen na video v Durrell Wildlife Conservation Trust na britském ostrově Jersey.

Dinosaurus Dracorex hogwartsia z čeledi Pachycephalosauridae byl pojmenován podle Bradavic, čarodějnické školy z Harryho Pottera.

Kuřák, jenž vykouří 1,5 krabičky denně, dostane dávku radiace 60–160 mSv/rok. Obyvatelé nejhůře zasažení havárií ve Fukušimě dostali 68 mSv.

USS Pueblo je jediná loď amerického námořnictva v zajetí. Drží ji Severní Korea, a to již od roku 1968.

Původní verze blízkovýchodní pohádky o Aladinovi a kouzelné lampě začíná v Číně a Aladin je v ní chudým čínským mladíkem.

Na Měsíci už není ani jedna z 6 amerických vlajek v původní podobě – kvůli silnému slunečnímu záření nestíněnému atmosférou barvy vybledly.

Japonská stavební firma Kongó Gumi byla nejstarší samostatnou společností. Fungovala v letech 578–2006, kdy ji koupila korporace Takamacu.

Plody brambor jsou podobné rajčatům (z téže čeledi lilkovitých), ale jsou jedovaté, protože mají vysoký obsah solaninu a chaconinu.

J. J. Thomson získal Nobelovu cenu r. 1906 za objev elektronu. Jeho syn George Paget ji získal v r. 1937 za objev duální podstaty elektronu.

Přehrada Kallanai blízko indického města Tiruččiráppalli na řece Kaveri byla vystavěna již ve 2. století n. l. a je stále funkční.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907