V krátkosti: Domácí výroba na 3D tiskárně bude výrazně levnější

15.10.2013 - redakce 100+1

To nejlepší z Facebooku a Twitteru 100+1 zahraniční zajímavost


Reklama

K výrobě domácích potřeb na 3D tiskárně je třeba až o 61 % méně energie než na jejich produkci a následnou přepravu v továrnách. Je to tedy nejen levnější, ale i ekologičtější. Uživatelé tak budou motivováni ekonomickou stránkou 3D tisku šetřit životní prostředí.

Každý rok ztratíme v průměru pět a půl dne čekáním, než se nám načtou počítačová data.

Zamlžení zrcadel v koupelně předejdete tím, že je potřete krémem na holení (a setřete ubrouskem). Efekt vydrží několik týdnů až měsíců.

PSO J318.5-22 je nově objevená planeta, jež neobíhá žádnou hvězdu. Má šestinásobnou hmotnost Jupitera a nachází se od nás 80 světelných let.

Podle pilotní studie Floridské univerzity půjde diagnostikovat Alzheimerovu chorobu podle vzdálenosti, na kterou člověk ucítí burákové máslo.

Tým jihoafrických vědců poprvé nalezl důkazy, že Zemi zasáhla kometa. Stalo se tak před 28 miliony let nad Afrikou.

Na Aljašce po více než tisíci letech rozmrzly pozůstatky lesa o rozloze téměř sto kilometrů čtverečních.

Jedenáctiletý M. Bodzianowski vyhrál soutěž o návrh vesmírného experimentu: astronauti budou testovat, jak se dá ve vesmíru vařit pivo.

Texaská společnost Skyonic plánuje stavbu komerčního závodu, který bude pohlcovat vzdušný CO2 a vyrábět z něj jedlou sodu.

Na Stanford University vyvinuli způsob, jak získat z odpadní vody elektřinu prostřednictvím mikrobů, jež se v ní přirozeně vyskytují.

Složení mateřského mléka se mění podle denní doby. V noci má vyšší obsah látek, které dítěti pomáhají spát.

Sonda Cassini nalezla na povrchu Saturnova měsíce Titanu polypropylen. Ten běžně používáme k produkci plastových výrobků.

Do pěti let by mohla být dostupná nová univerzální vakcína na všechny kmeny chřipky stimulací t-lymfocytů (bílých krvinek) v lidském těle.

Lotusy dokážou regulovat teplotu jako savci – udrží si 36 °C i při desetistupňovém poklesu okolní teploty. Snad aby přilákaly opylovače.

Běžným vodovodním kohoutkem proteče 1 l vody každých 6 vteřin. Když vypnete vodu při čištění zubů, můžete ušetřit přes 15 l každé ráno.

Moucha dokáže zpracovat 7× více informací za sekundu než člověk (a psi 2× tolik). Proto mouchy dokáží tak rychle uhýbat plácnutím.

Studie Švýcarské národní vědecké nadace potvrdil, že konzumace kofeinu během vývoje mozku zpomaluje jeho růst.

Voda dokáže rozpustit více látek, než kterákoli jiná známá tekutina, včetně kyseliny sírové.

V jezerech pod antarktickými ledovci byly nalezeny rozsáhlé ekosystémy mikroorganismů. 23 % organismů jsou dosud neznámé bakterie.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: StratasyDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907