V londýnském metru budou jezdit supermoderní robotické vlaky

13.10.2014 - Martin Reichman

Autonomní robotické vlaky budou vozit cestující v nejstarší podzemní dráze světa již v roce 2022. Nabídnou maximální pohodlí, klimatizované prostředí i Wi-Fi


Reklama

Londýnské metro je nejstarší podzemní dráhou na světě. První vlaky poháněné párou zde projely 10. ledna 1863. Dnes londýnské metro přepraví za jediný den až 3 miliony cestujících. Ti se teď mohou těšit na nové, vzduchem chlazené komfortní vlaky, které budou splňovat nároky cestování 21. století. Nový typ vlaků bude vybaven širšími dveřmi usnadňujícími nástup a výstup pasažérů, budou plně klimatizované a cestujícím nabídnou bezplatné Wi-Fi připojení k internetu a elektronické informační panely.

Nové soupravy budou schopny fungovat v částečně autonomním režimu, podobně jako například vlaky Docklands Light Railway ve východním Londýně. Znamená to, že na jejich palubě bude přítomen operátor, který ale převezme řízení vlaku jen v případě výpadku počítačového řízení.

Návrh nových souprav vzešel z designérského studia PriestmanGoode, prvních 250 vlaků by se v ostrém provozu mělo představit v roce 2022 a sloužit mají minimálně 40 let.

Reklama

  • Zdroj textu:

    tfl.gov.uk

  • Zdroj fotografií: Transport for LondonDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Na celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Rover Ingenuity má za sebou již 40 letů v atmosféře Marsu. (ilustrace: NASACC BY 4.0)

Vesmír

Císař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Marie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Pelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907