V Nizozemí objevili skrytou zprávu Židů z dob holokaustu

31.07.2015 - Tomáš Bártek

Zprávu Židů ukrývajících se za druhé světové války před německou válečnou mašinerií nalezli dělníci ve vesničce Bilthoven jen několik kilometrů vzdáleného od Utrechtu.


Reklama

Stavební dělník Jelle Kapitein se svými kolegy odstraňovali dřevěný panel na dveřích do koupelny, když odhalili skrytý nápis. Ihned odhadli, že zpráva musela být zanechána židovským párem, který se v domě skrýval za války.

Jelle později vzpomínal, že odhalení nápisu bylo pro všechny ohromné překvapení. Tón vzkazu vyjadřoval takový smutek a takovou bezmoc, že dojmul všechny okolo. 

Zpráva je datována na 23. dubna 1942 a zní: „Podívejte se na půdu a najděte mé poslední osobní věci a zkuste po válce najít naši rodinu. Dejte jim mé věci a stanete se někým… O Bože izraelský měj slitování s našimi poníženýmmi bratry. Podepsáni: Levie Sajet narozen 1. 8. 1881 v Nijmegenu a jeho hospodině Ester Zilbersteinová narozena ve Štetíně 28. 7. 1899“

Ke zprávě byla také přiložena amsterodamská adresa. Jako nejpravděpodobnější se nyní jeví varianta, že se jedná o jejich původní adresu v nizozemském hlavním městě, odkud museli před nacisty prchnout do malého a klidného Bilthovenu.

Jelle Kapitein se nyní pokouší najít možné příbuzné Levieho a Ester a současně pátrá po osudu páru za války. Rovněž se rozhodl věnovat dveře od koupelny, které měly být při rekonstrukci beztak odstraněny,  muzeu Jad vašem v Izraeli, aby mohl být vzkaz zachován jako memento i pro další generace

Pamatník obětí a hrdinů holokaustu zároveň pomáhá Jellemu v jeho snaze po identifikaci Levieho a Ester. ABC ve své zprávě uvádí, že prozatím v hledání neměli štěstí.

Reklama

  • Zdroj textu:

    ABCNews

  • Zdroj fotografií:

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Opičí neštovice jsou onemocněním vyvolaným virem rodu Ortopoxvirus z čeledi Poxviridae. Virus se obvykle na člověka přenáší kousnutím, škrábnutím nebo přímým kontaktem s krví infikovaných živočichů. 

Věda

Nejvyhlášenějším resortem pro římskou smetánku bylo v antice Baiae.

Historie

První tank Heavy Mark I měl osmičlennou osádku, přičemž polovinu zaměstnaly motory a řízení stroje.

Válka

Ježura australská při hledání své oblíbené potravy – mravenců.

Příroda

Pěstitelskou doménou singapurské botanické zahrady se staly orchideje.

Zajímavosti

Utkání dvou černých děr

Tento snímek vznikl kombinací dat v oboru rentgenového záření z družice Chandra X-ray Observatory a fotografie ve vizuálním oboru, pořízené pomocí HST. Představuje galaxii NGC 6240, která je od Země vzdálena 400 milionů světelných roků a promítá se do souhvězdí Hadonoše.

Uprostřed snímku jsou dvě černé díry, které od sebe dělí vzdálenost 3 000 světelných let. Jsou viditelné jako jasné bodové zdroje rentgenového záření. Nakonec se pravděpodobně přiblíží k sobě a splynou v jednu velkou černou díru.

Co se stane, když se tyto exotické objekty začnou navzájem ovlivňovat, zůstává pro astronomy zatím hádankou. Jedno je však jisté: uvolní se při tom obrovské množství energie a do prostoru budou vyslány gravitační vlny. (NASA/CXC/MIT/C.Canizares, M.Nowak, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907