V Nizozemsku byla otevřena první solární cyklostezka

14.11.2014 - Martin Reichman

Mezi amsterodamskými čtvrtěmi Krommenie a Wormerveer byla ve středu 12. listopadu otevřena SolaRoad – první solární cyklostezka na světě


Reklama

Cyklostezka SolaRoad je postavena z článků krystalického křemíku, které jsou zapuštěny do betonu a pokryty širokým tvrzeným sklem. Povrch cesty je ošetřen speciálním nelepivým povlakem. Stezka byla záměrně navržena s mírným sklonem, aby se na jejím povrchu nehromadil prach a špína, které by blokovaly solární panely.

Pilotní projekt

První otevřený úsek měří 70 metrů a jeho výstavba stála bez mála 3 miliony eur, do roku 2016 by měla být stezka prodloužena o dalších 30 metrů. Elektrická energie, kterou solární cyklostezka vyrobí by podle odhadů měla vystačit na napájení tří domů.

Stometrový úsek SolaRoad je pilotním projektem, který bude po 3 letech vyhodnocen. V případě úspěchu Nizozemsko plánuje solární panely instalovat do dalších 140 tisíc kilometrů silnic nejen pro cyklostezky, ale v běžné dopravní síti. Panely by mohly napájet například semafory, veřejné osvětlení nebo elektrická auta.

Zapuštěné panely nemohou generovat takové množství energie jako běžné solární farmy, mohou být ale na rozdíl od nich instalovýny i uvnitř obydlených oblastí.

  • Zdroj textu:

    solaroad.nl

  • Zdroj fotografií: SolaRoad

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Escobar měl na svědomí tisíce životů. V Medellínu sotva potkáte někoho, kdo by neznal některou z obětí.

Cestování
Historie

Jeden z australských sklípkanců. Tento pavouk patří k nejnebezpečnějším druhům zvířat na světě a jedno jeho kousnutí může být pro člověka smrtelné.

Věda

Mlha v atmosféře Pluta na snímku sondy New Horizons

Vesmír

Hamburger byl populární už v antice

Věda

Izraelské A-4 Skyhawky se osvědčily, tyto stroje však už čekají na rozebrání.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907