V Nizozemsku byla otevřena první solární cyklostezka

14.11.2014 - Martin Reichman

Mezi amsterodamskými čtvrtěmi Krommenie a Wormerveer byla ve středu 12. listopadu otevřena SolaRoad – první solární cyklostezka na světě


Reklama

Cyklostezka SolaRoad je postavena z článků krystalického křemíku, které jsou zapuštěny do betonu a pokryty širokým tvrzeným sklem. Povrch cesty je ošetřen speciálním nelepivým povlakem. Stezka byla záměrně navržena s mírným sklonem, aby se na jejím povrchu nehromadil prach a špína, které by blokovaly solární panely.

Pilotní projekt

První otevřený úsek měří 70 metrů a jeho výstavba stála bez mála 3 miliony eur, do roku 2016 by měla být stezka prodloužena o dalších 30 metrů. Elektrická energie, kterou solární cyklostezka vyrobí by podle odhadů měla vystačit na napájení tří domů.

Stometrový úsek SolaRoad je pilotním projektem, který bude po 3 letech vyhodnocen. V případě úspěchu Nizozemsko plánuje solární panely instalovat do dalších 140 tisíc kilometrů silnic nejen pro cyklostezky, ale v běžné dopravní síti. Panely by mohly napájet například semafory, veřejné osvětlení nebo elektrická auta.

Zapuštěné panely nemohou generovat takové množství energie jako běžné solární farmy, mohou být ale na rozdíl od nich instalovýny i uvnitř obydlených oblastí.

  • Zdroj textu:

    solaroad.nl

  • Zdroj fotografií: SolaRoad

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Neobvykle chladné a vlhké počasí na počátku 20. století bylo nakonec horší, než všechny nové zbraně, včetně kulometů, tanků nebo bojových plynů.

Věda

Nádvoří univerzity v Córdobě stále dokládá někdejší vliv jezuitů na vzdělání, náboženství i kulturu.

Zajímavosti

V loňském roce získala Daisy ocenění Young Achiever for Arts, udělované výjimečným mladým lidem z hrabství Yorkshire.

Revue

Syrtis Major připomíná svým klínovitým tvarem černý kontinent vzhůru nohama.

Vesmír

Detail křídla s osmi řízenými střelami Ataka-V a raketnicí pro 20 neřízených střel S-8.

Válka
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907