V oceánech skončí každý rok 8 milionů tun plastů

20.02.2015 - Martin Reichman

Oceány vypadají jako skládka, každý rok v nich končí osm milionů tun plastů. Největšími znečišťovateli jsou podle vědců rozvojové země


Reklama

Fakt, že ve světových oceánech končí obrovské množství plastů je poměrně dobře známý, čerstvá studie zveřejněná v magazínu Science ale ukazuje, o jak obrovské množství jde. Podle vědců v oceánech každoročně končí 8 milionů tun plastového odpadu, což představuje zhruba 16 nákupních tašek plných plastů na každý metr pobřeží.

Výzkum byl prováděn ve 192 zemích světa, ležících u pobřeží Tichého, Atlantického a Indického oceánu, Středozemního a Černého moře. Podle nejkonzervativnějších odhadů bude nejpozději v roce 2025 plasty pokryto 5% plochy oceánů.

Mezi největší producenty odpadu patří Čína, která vyprodukuje přibližně 10% světového plastového odpadu, následovaná Indonésií, Filipínami, Vietnamem a Srí Lankou. V top 20 jsou zastoupeny takřka výhradně rozvojové země s rychle se rozvíjející ekonomikou a levnou pracovní silou. Spojené státy jsou v žebříčku na 20. místě s produkcí kolem 1% globálního plastového odpadu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    sciencemag.org

  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907