V poušti Atacama hodně pršelo a poušť vykvetla překrásnými barvami

01.11.2015 - Stanislav Mihulka

Katastrofální srážky ničily města a vesnice, ale také zavlažily pouštní rostliny


Reklama

Atacamská poušť v Chile patří mezi nejsušší místa na Zemi. Přesto ji teď zalila záplava květů, protože Chile nedávno zasáhly intenzivní deště s katastrofálními záplavami.

V poušti Atacama za celý rok naprší tak asi 15 milimetrů srážek. Letos na podzim a v zimě, které odpovídají jaru a léto na severní polokouli, ale pršelo nejvíce za posledních 20 let. V jednom březnovém dni napršelo v chilském městě Antofagasta 23 milimetrů srážek, což je množství, které tam obvykle naprší za 7 let. Město se rázem změnilo v mohutnou řeku bahna.

Výjimečné zimní deště zavlažily pouštní krajinu a voda se dostala k semenům zdejších rostlin, která zde čekají často dlouhé roky. Výsledkem je okouzlující koberec růžových, oranžových, žlutých a fialových barev, kam až oko dohlédne.

Reklama

  • Zdroj textu:

    LiveScience

  • Zdroj fotografií: Tomás Cuadra Ordenes

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907