V poušti Atacama hodně pršelo a poušť vykvetla překrásnými barvami

01.11.2015 - Stanislav Mihulka

Katastrofální srážky ničily města a vesnice, ale také zavlažily pouštní rostliny


Reklama

Atacamská poušť v Chile patří mezi nejsušší místa na Zemi. Přesto ji teď zalila záplava květů, protože Chile nedávno zasáhly intenzivní deště s katastrofálními záplavami.

V poušti Atacama za celý rok naprší tak asi 15 milimetrů srážek. Letos na podzim a v zimě, které odpovídají jaru a léto na severní polokouli, ale pršelo nejvíce za posledních 20 let. V jednom březnovém dni napršelo v chilském městě Antofagasta 23 milimetrů srážek, což je množství, které tam obvykle naprší za 7 let. Město se rázem změnilo v mohutnou řeku bahna.

Výjimečné zimní deště zavlažily pouštní krajinu a voda se dostala k semenům zdejších rostlin, která zde čekají často dlouhé roky. Výsledkem je okouzlující koberec růžových, oranžových, žlutých a fialových barev, kam až oko dohlédne.

  • Zdroj textu:

    LiveScience

  • Zdroj fotografií: Tomás Cuadra Ordenes

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Templáři bývali ve výběru daní efektivnější než panovník – což vyvolávalo nenávist šlechticů.

Zajímavosti

Významným zdrojem ultrajemných částic je spalování – doprava, vytápění, průmyslová výroba, lesní požáry a výbuchy sopek.

Věda
Reklama

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) prozkoumal nová data roveru Curiosity z Marsu a zjistil, že se na rudé planetě nečekaně pohybuje hladina kyslíku. 

Vesmír

Uvítání v Římě. Ne vždy čekaly na americké vojáky jen polibky mladých dívek

Válka

Jestliže výše postavený šimpanz přihlíží tomu, jak probíhá čištění srsti mezi dvěma níže postavenými jedinci, skončí očista mnohem dřív

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907