V poušti Atacama hodně pršelo a poušť vykvetla překrásnými barvami

01.11.2015 - Stanislav Mihulka

Katastrofální srážky ničily města a vesnice, ale také zavlažily pouštní rostliny


Reklama

Atacamská poušť v Chile patří mezi nejsušší místa na Zemi. Přesto ji teď zalila záplava květů, protože Chile nedávno zasáhly intenzivní deště s katastrofálními záplavami.

V poušti Atacama za celý rok naprší tak asi 15 milimetrů srážek. Letos na podzim a v zimě, které odpovídají jaru a léto na severní polokouli, ale pršelo nejvíce za posledních 20 let. V jednom březnovém dni napršelo v chilském městě Antofagasta 23 milimetrů srážek, což je množství, které tam obvykle naprší za 7 let. Město se rázem změnilo v mohutnou řeku bahna.

Výjimečné zimní deště zavlažily pouštní krajinu a voda se dostala k semenům zdejších rostlin, která zde čekají často dlouhé roky. Výsledkem je okouzlující koberec růžových, oranžových, žlutých a fialových barev, kam až oko dohlédne.

  • Zdroj textu:

    LiveScience

  • Zdroj fotografií: Tomás Cuadra Ordenes

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle islámského práva musí muž mezi své ženy zcela spravedlivě rozdělit peníze, čas, sex, pozornost a mnoho dalšího. 

Revue

Ruch a nelidské skřeky přilákaly paní mistrovou do dílny tiskařské manufaktury. Když vejde, rázem na ni jdou mrákoty. Nad knihtiskem visí pověšených čtyřiadvacet koček...

Historie

Nové bionické oko s perovskitovými nanosenzory.

Věda

Snímky systému ATLAS s objevenou planetkou 2019 LD2.

Vesmír

Mořský plž Cratena peregrina běžně žije na mořském dně ve Středozemním moři a Atlantiku u pobřeží Iberského poloostrova, Senegalu a u Kanárských ostrovů.

Příroda

Dvojice ostrůvků Gardner Pinnacles je jedinou viditelnou částí sopky Pūhāhonu. Podle nových měření má vulkán téměř dvojnásobný objem horniny než doposud největší sopka světa Mauna Loa.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907