V Saúdské Arábii roste nejvyšší budova světa: Bude měřit rovný kilometr

03.12.2015 - Martin Reichman

Šejkové staví nejvyšší budovu světa. Bude stát na pobřeží Rudého moře a měřit bude rovný kilometr


Reklama

Saúdská Arábie se v současnosti pyšní třetí nejvyšší budovou světa – Mecca Royal Hotel Clock Tower v Mekce měří úctyhodných 601 metr. Třetí místo je ale zajímavé ještě tak pro olympioniky, ne tak pro ropné šejky s neomezeným rozpočtem.

Ve městě Džidda, na pobřeží Rudého moře, proto již roste budoucí světový šampion. Má jím být přesně kilometr vysoký mrakodrap Džidda Tower. Stavba s rozpočtem 2,24 miliardy dolarů již má 26 z celkových 170 pater. Chybět v ní nemají kanceláře, obchody, luxusní byty a ve 157. patře i nejvyšší vyhlídková plošina na světě.

TIP: Který mrakodrap je nejvyšší? Měří se po špičku, nebo po anténu?

Nejvyšší budovou světa zatím zůstává Burdž Chalífa v Dubaji, která měří 827 metrů. Druhé místo prozatím patří Shanghai Toweru (632 metry) a třetí je zmíněná Mecca Royal Hotel Clock Tower (601 metr). Dvě posledně jmenované stavby se ale brzy v žebříčku nejvyšších staveb světa propadnou. V čínském městě Su-čou má vzniknout Zhongnan Center měřící 729 metrů a v hlavním městě Indonésie Jakarta Tower s 637 metry.

Nejvyšší budovy Evropy jsou moskevská Mercury City Tower (339 metrů) a londýnský Shard (310 metrů). Ve švýcarských lázních má ale do konce roku 2019 vyrůst hotel 7132 Tower s výškou 381 metrů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    The Huffington Post

  • Zdroj fotografií: Saudi Gazette

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907