V Saúdské Arábii roste nejvyšší budova světa: Bude měřit rovný kilometr

03.12.2015 - Martin Reichman

Šejkové staví nejvyšší budovu světa. Bude stát na pobřeží Rudého moře a měřit bude rovný kilometr


Reklama

Saúdská Arábie se v současnosti pyšní třetí nejvyšší budovou světa – Mecca Royal Hotel Clock Tower v Mekce měří úctyhodných 601 metr. Třetí místo je ale zajímavé ještě tak pro olympioniky, ne tak pro ropné šejky s neomezeným rozpočtem.

Ve městě Džidda, na pobřeží Rudého moře, proto již roste budoucí světový šampion. Má jím být přesně kilometr vysoký mrakodrap Džidda Tower. Stavba s rozpočtem 2,24 miliardy dolarů již má 26 z celkových 170 pater. Chybět v ní nemají kanceláře, obchody, luxusní byty a ve 157. patře i nejvyšší vyhlídková plošina na světě.

TIP: Který mrakodrap je nejvyšší? Měří se po špičku, nebo po anténu?

Nejvyšší budovou světa zatím zůstává Burdž Chalífa v Dubaji, která měří 827 metrů. Druhé místo prozatím patří Shanghai Toweru (632 metry) a třetí je zmíněná Mecca Royal Hotel Clock Tower (601 metr). Dvě posledně jmenované stavby se ale brzy v žebříčku nejvyšších staveb světa propadnou. V čínském městě Su-čou má vzniknout Zhongnan Center měřící 729 metrů a v hlavním městě Indonésie Jakarta Tower s 637 metry.

Nejvyšší budovy Evropy jsou moskevská Mercury City Tower (339 metrů) a londýnský Shard (310 metrů). Ve švýcarských lázních má ale do konce roku 2019 vyrůst hotel 7132 Tower s výškou 381 metrů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    The Huffington Post

  • Zdroj fotografií: Saudi Gazette

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zařízení označovaná jako exosuits představují měkkou variantu podstatně robustnějších robotů.

Zajímavosti

Kočky jsou jedním z nejhorších invazních druhů dneška.

Věda

Nová vizualizace jedné z nejextrémnějších hvězd.

Vesmír

Loď Altalena přivážející zbraně pro Irgun se stala cílem palby vládních jednotek židovského státu. (kolorováno).

Válka
Historie

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907