V Saúdské Arábii roste nejvyšší budova světa: Bude měřit rovný kilometr

03.12.2015 - Martin Reichman

Šejkové staví nejvyšší budovu světa. Bude stát na pobřeží Rudého moře a měřit bude rovný kilometr


Reklama

Saúdská Arábie se v současnosti pyšní třetí nejvyšší budovou světa – Mecca Royal Hotel Clock Tower v Mekce měří úctyhodných 601 metr. Třetí místo je ale zajímavé ještě tak pro olympioniky, ne tak pro ropné šejky s neomezeným rozpočtem.

Ve městě Džidda, na pobřeží Rudého moře, proto již roste budoucí světový šampion. Má jím být přesně kilometr vysoký mrakodrap Džidda Tower. Stavba s rozpočtem 2,24 miliardy dolarů již má 26 z celkových 170 pater. Chybět v ní nemají kanceláře, obchody, luxusní byty a ve 157. patře i nejvyšší vyhlídková plošina na světě.

TIP: Který mrakodrap je nejvyšší? Měří se po špičku, nebo po anténu?

Nejvyšší budovou světa zatím zůstává Burdž Chalífa v Dubaji, která měří 827 metrů. Druhé místo prozatím patří Shanghai Toweru (632 metry) a třetí je zmíněná Mecca Royal Hotel Clock Tower (601 metr). Dvě posledně jmenované stavby se ale brzy v žebříčku nejvyšších staveb světa propadnou. V čínském městě Su-čou má vzniknout Zhongnan Center měřící 729 metrů a v hlavním městě Indonésie Jakarta Tower s 637 metry.

Nejvyšší budovy Evropy jsou moskevská Mercury City Tower (339 metrů) a londýnský Shard (310 metrů). Ve švýcarských lázních má ale do konce roku 2019 vyrůst hotel 7132 Tower s výškou 381 metrů.

  • Zdroj textu:

    The Huffington Post

  • Zdroj fotografií: Saudi Gazette

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vesmír

Norimaki Synthesizer ve variantě pro digitální ochutnávání suši

Věda
Revue

Elisabeth na autoportrétu

Historie
Vesmír
Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907