V Saúdské Arábii roste nejvyšší budova světa: Bude měřit rovný kilometr

03.12.2015 - Martin Reichman

Šejkové staví nejvyšší budovu světa. Bude stát na pobřeží Rudého moře a měřit bude rovný kilometr


Reklama

Saúdská Arábie se v současnosti pyšní třetí nejvyšší budovou světa – Mecca Royal Hotel Clock Tower v Mekce měří úctyhodných 601 metr. Třetí místo je ale zajímavé ještě tak pro olympioniky, ne tak pro ropné šejky s neomezeným rozpočtem.

Ve městě Džidda, na pobřeží Rudého moře, proto již roste budoucí světový šampion. Má jím být přesně kilometr vysoký mrakodrap Džidda Tower. Stavba s rozpočtem 2,24 miliardy dolarů již má 26 z celkových 170 pater. Chybět v ní nemají kanceláře, obchody, luxusní byty a ve 157. patře i nejvyšší vyhlídková plošina na světě.

TIP: Který mrakodrap je nejvyšší? Měří se po špičku, nebo po anténu?

Nejvyšší budovou světa zatím zůstává Burdž Chalífa v Dubaji, která měří 827 metrů. Druhé místo prozatím patří Shanghai Toweru (632 metry) a třetí je zmíněná Mecca Royal Hotel Clock Tower (601 metr). Dvě posledně jmenované stavby se ale brzy v žebříčku nejvyšších staveb světa propadnou. V čínském městě Su-čou má vzniknout Zhongnan Center měřící 729 metrů a v hlavním městě Indonésie Jakarta Tower s 637 metry.

Nejvyšší budovy Evropy jsou moskevská Mercury City Tower (339 metrů) a londýnský Shard (310 metrů). Ve švýcarských lázních má ale do konce roku 2019 vyrůst hotel 7132 Tower s výškou 381 metrů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    The Huffington Post

  • Zdroj fotografií: Saudi GazetteDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Počátečním dnem kalendáře se stalo 22. září 1792, kdy se monarchie změnila v republiku. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Revue

Malý obrněný dinosaurus Jakapil kaniukura (ilustrace: PaleoGDY, Mauricio Álvarez & Gabriel Díaz YantenCC BY 4.0)

Věda

Republic P-47 Thunderbolt se během války stal jedním ze tří symbolů letectva USA (spolu s letouny Lockheed P-38 Lightning a North American P-51 Mustang). (foto: Wikimedia Commons, US Air Force, CC0)

Válka
Vesmír

Do slavnostního průvodu, který každý rok prochází bulharským Kazanlakem, se zapojuje na pět tisíc nadšenců. Kroje jako by podtrhovaly nejen malebnost kraje, ale také růží, které dívky v tradičním oděvu sbírají. (foto: Shutterstock)

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907