V sobotu budou v Česku padat poklady z nebe. Odstartuje hra Stratocaching

24.10.2014 - redakce 100+1

Experiment i zábavná geolokační hra Stratocaching odstartuje již tuto sobotu. Do stratosféry se vznese balón, který vypustí 12 létajících kapslí – úkolem hráčů je kapsle nalézt.


Reklama

Balón vyletí do stratosféry a z jeho speciální gondoly, tzv. Dropionu, vypadne 12 javorových semínek – 40 cm velkých létajících kapslí zvaných Stratocache se zabudovaným geolokačním zařízením. Kapsle po dopadu na zem nahlásí svou polohu a lidé je pak s použitím GPS navigace hledají v terénu. 

Tento zajímavý nápad zaujal v listopadu 2013 širokou veřejnost a Stratocaching se po své úspěšné premiéře dočkal několika významných ocenění i celosvětové publicity. Vůbec poprvé v České republice se také díky Stratocachingu podařilo uskutečnit přímý přenos videa ze stratosféry, který je plánovaný i pro letošní ročník.

Hra pro fanoušky vědy i geocachingu

Let balónu zároveň slouží jako experiment v mnoha ohledech. Náročným testem zde projde celkem 6 různých geolokačních technologií. Při letu se bude měřit inovativní koncept autorotačního pohybu létajících kapslí, důležitou roli hrají i technologie 3D tisku.  

Start balónu proběhne v sobotu v 10 hodin, ve spolupráci s experty z ČHMÚ z meteorologické observatoře Praha – Libuš, kteří při letu zároveň otestují svou meteorologickou sondu. 

Vstupní branou k účasti na hře i experimentu je mobilní aplikace Stratocaching pro platformy iOS, Windows a Android, která je zdarma ke stažení. Registrovaní účastníci hry budou moci přímo v této aplikaci nejen sledovat video z balónu, ale také zde zjistí přesnou polohu Stratocache poté, co dopadnou na zem. Aplikace je také jediným způsob, jak mohou hráči nahlásit svůj nález a přihlásit se o výhru od sponzorů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Stratocaching

  • Zdroj fotografií: StratocachingDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda

Jakýkoliv pokus o dodatečnou úpravu, umazání části textu nebo jeho vyškrábání perořízkem po sobě na ovčí kůži zanechal viditelnou vadu na povrchu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Historie

Příslušníci Wehrmachtu v civilu tráví slunečný den v jedné z francouzských vil. (foto: Wikimedia Commons, Joachim DöhlerCC BY-SA 4.0)

Válka

Neptun na výřezu snímku kamery NIRCam, ze 12. července 2022. (foto: NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasqualeCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Hanza neprosperovala jen díky diplomacii – v případě nutnosti dokázala vzpurná hrabství třeba vyhladovět. (ilustrace: Profimedia)

Zajímavosti

Ted Sams získal po 60 letech svůj maturitní diplom. (foto: Profimedia, David Orr ©)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907