Experiment i zábavná geolokační hra Stratocaching odstartuje již tuto sobotu. Do stratosféry se vznese balón, který vypustí 12 létajících kapslí – úkolem hráčů je kapsle nalézt.
Balón vyletí do stratosféry a z jeho speciální gondoly, tzv. Dropionu, vypadne 12 javorových semínek – 40 cm velkých létajících kapslí zvaných Stratocache se zabudovaným geolokačním zařízením. Kapsle po dopadu na zem nahlásí svou polohu a lidé je pak s použitím GPS navigace hledají v terénu.
Tento zajímavý nápad zaujal v listopadu 2013 širokou veřejnost a Stratocaching se po své úspěšné premiéře dočkal několika významných ocenění i celosvětové publicity. Vůbec poprvé v České republice se také díky Stratocachingu podařilo uskutečnit přímý přenos videa ze stratosféry, který je plánovaný i pro letošní ročník.
Let balónu zároveň slouží jako experiment v mnoha ohledech. Náročným testem zde projde celkem 6 různých geolokačních technologií. Při letu se bude měřit inovativní koncept autorotačního pohybu létajících kapslí, důležitou roli hrají i technologie 3D tisku.
Start balónu proběhne v sobotu v 10 hodin, ve spolupráci s experty z ČHMÚ z meteorologické observatoře Praha – Libuš, kteří při letu zároveň otestují svou meteorologickou sondu.
Vstupní branou k účasti na hře i experimentu je mobilní aplikace Stratocaching pro platformy iOS, Windows a Android, která je zdarma ke stažení. Registrovaní účastníci hry budou moci přímo v této aplikaci nejen sledovat video z balónu, ale také zde zjistí přesnou polohu Stratocache poté, co dopadnou na zem. Aplikace je také jediným způsob, jak mohou hráči nahlásit svůj nález a přihlásit se o výhru od sponzorů.
Stratocaching
VesmírUtkání dvou černých děr
Tento snímek vznikl kombinací dat v oboru rentgenového záření z družice Chandra X-ray Observatory a fotografie ve vizuálním oboru, pořízené pomocí HST. Představuje galaxii NGC 6240, která je od Země vzdálena 400 milionů světelných roků a promítá se do souhvězdí Hadonoše.
Uprostřed snímku jsou dvě černé díry, které od sebe dělí vzdálenost 3 000 světelných let. Jsou viditelné jako jasné bodové zdroje rentgenového záření. Nakonec se pravděpodobně přiblíží k sobě a splynou v jednu velkou černou díru.
Co se stane, když se tyto exotické objekty začnou navzájem ovlivňovat, zůstává pro astronomy zatím hádankou. Jedno je však jisté: uvolní se při tom obrovské množství energie a do prostoru budou vyslány gravitační vlny. (NASA/CXC/MIT/C.Canizares, M.Nowak, CC0)