V sobotu budou v Česku padat poklady z nebe. Odstartuje hra Stratocaching

24.10.2014 - redakce 100+1

Experiment i zábavná geolokační hra Stratocaching odstartuje již tuto sobotu. Do stratosféry se vznese balón, který vypustí 12 létajících kapslí – úkolem hráčů je kapsle nalézt.


Reklama

Balón vyletí do stratosféry a z jeho speciální gondoly, tzv. Dropionu, vypadne 12 javorových semínek – 40 cm velkých létajících kapslí zvaných Stratocache se zabudovaným geolokačním zařízením. Kapsle po dopadu na zem nahlásí svou polohu a lidé je pak s použitím GPS navigace hledají v terénu. 

Tento zajímavý nápad zaujal v listopadu 2013 širokou veřejnost a Stratocaching se po své úspěšné premiéře dočkal několika významných ocenění i celosvětové publicity. Vůbec poprvé v České republice se také díky Stratocachingu podařilo uskutečnit přímý přenos videa ze stratosféry, který je plánovaný i pro letošní ročník.

Hra pro fanoušky vědy i geocachingu

Let balónu zároveň slouží jako experiment v mnoha ohledech. Náročným testem zde projde celkem 6 různých geolokačních technologií. Při letu se bude měřit inovativní koncept autorotačního pohybu létajících kapslí, důležitou roli hrají i technologie 3D tisku.  

Start balónu proběhne v sobotu v 10 hodin, ve spolupráci s experty z ČHMÚ z meteorologické observatoře Praha – Libuš, kteří při letu zároveň otestují svou meteorologickou sondu. 

Vstupní branou k účasti na hře i experimentu je mobilní aplikace Stratocaching pro platformy iOS, Windows a Android, která je zdarma ke stažení. Registrovaní účastníci hry budou moci přímo v této aplikaci nejen sledovat video z balónu, ale také zde zjistí přesnou polohu Stratocache poté, co dopadnou na zem. Aplikace je také jediným způsob, jak mohou hráči nahlásit svůj nález a přihlásit se o výhru od sponzorů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Stratocaching

  • Zdroj fotografií: Stratocaching

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Opičí neštovice jsou onemocněním vyvolaným virem rodu Ortopoxvirus z čeledi Poxviridae. Virus se obvykle na člověka přenáší kousnutím, škrábnutím nebo přímým kontaktem s krví infikovaných živočichů. 

Věda

Nejvyhlášenějším resortem pro římskou smetánku bylo v antice Baiae.

Historie

První tank Heavy Mark I měl osmičlennou osádku, přičemž polovinu zaměstnaly motory a řízení stroje.

Válka

Ježura australská při hledání své oblíbené potravy – mravenců.

Příroda

Pěstitelskou doménou singapurské botanické zahrady se staly orchideje.

Zajímavosti

Utkání dvou černých děr

Tento snímek vznikl kombinací dat v oboru rentgenového záření z družice Chandra X-ray Observatory a fotografie ve vizuálním oboru, pořízené pomocí HST. Představuje galaxii NGC 6240, která je od Země vzdálena 400 milionů světelných roků a promítá se do souhvězdí Hadonoše.

Uprostřed snímku jsou dvě černé díry, které od sebe dělí vzdálenost 3 000 světelných let. Jsou viditelné jako jasné bodové zdroje rentgenového záření. Nakonec se pravděpodobně přiblíží k sobě a splynou v jednu velkou černou díru.

Co se stane, když se tyto exotické objekty začnou navzájem ovlivňovat, zůstává pro astronomy zatím hádankou. Jedno je však jisté: uvolní se při tom obrovské množství energie a do prostoru budou vyslány gravitační vlny. (NASA/CXC/MIT/C.Canizares, M.Nowak, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907