Obyvatelé středoamerického Teotihuacánu chovali dravce k rituálním účelům, před téměř 2 tisíci let
V dávném Městě bohů Teotihuacánu, které bylo největším velkoměstem předkolumbovské Ameriky, a dnes leží na území Mexika, objevili starobylé pozůstatky dravců, chovaných v zajetí. V tunelech pod slavnými pyramidami Slunce a Měsíce během vykopávek nalezli fosilie více než 200 zvířat, včetně kostí pum, orlů a vlků.
Odborníci je datovali do období v letech 150 a 350 našeho letopočtu. Okolnosti nálezů a také zobrazování dravců s vojenskými odznaky při požírání lidských srdcí nasvědčují, že je obyvatelé Teotihuacánu používali při obětních rituálech. Zdá se, že požírali lidské oběti.
TIP: Tunel do nitra dávného mýtu: Jaká tajemství skrývá Teotihuacán?
Potvrzují to i analýzy izotopů objevených kostí. Podle obsahu izotopů dusíku je krmili masem všežravců, což mohli být právě lidé, případně psi. Izotopy uhlíku v kostech dravců zase svědčí o tom, že jejich strava obsahovala hodně kukuřice, což bylo možné jedině u zvířat v zajetí.
IFL Science, PLoS ONE
VědaDospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)
VálkaKanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)
HistorieLýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)