V USA startuje kontroverzní projekt vševidoucích vzducholodí

30.12.2014 - Martin Reichman

Na východní pobřeží USA budou 24 hodin denně dohlížet vzducholodě vybavené nejmodernějšími radary. První vševidoucí vzducholoď se již vznáší nad pobřežím u Baltimoru, druhá má odstartovat v únoru


Reklama

V rámci tříletého testovacího cyklu má na východní pobřeží USA dohlížet dvojice 70metrových heliem plněných vzducholodí vybavených špičkovou sledovací technikou. Vzducholodě budou operovat ve výšce 3 kilometrů s dosahem radarů a dalších sledovacích zařízení až 550 kilometrů. Projekt, jehož celkové náklady se mají během tří let vyšplhat na 2,8 miliardy dolarů, dostal jméno JLENS (Joint Land Attack Cruise Missile Defense Elevated Netted Sensor System).

Radarový ochranný štít

Systém je primárně určen k zachycení nízko letících cílů, například střel s plochou dráhou letu, které nemohou s dostatečným předstihem zachytit běžné pozemní radary. Radary umístěné na zemi nebo na lodích mají vzhledem k zakřivení horizontu Země omezený dosah přibližně 10 kilometrů. Moderní střely, pohybující se jen 5 metrů nad hladinou, ale mohou letět rychlostí přes 3 tisíce kilometrů v hodině, běžné systémy tak mají doslova sekundy na aktivaci příslušných protiopatření.

Vzducholodě v rámci systému JLENS budou pracovat v páru, jedna vzducholoď bude vybavena přehledovým radarem, druhá zaměřovacím. Přehledový radar dokáže na velkou vzdálenost detekovat balistické a velkorážní rakety, střely s plochou dráhou letu, pilotovaná i bezpilotní letadla, lodě, tanky, vozidla nebo mobilní raketomety. Druhá vzducholoď má v případě potřeby navést na nepřátelské cíle palbu zbraní umístěných na zemi nebo na moři.

Vševidoucí velký bratr 

Projekt vzbuzuje v USA velké emoce. Armáda, která za projektem stojí, sice deklaruje jeho účel jako ryze obranný, v zahraničí je ale podobný systém používán k monitorování pohybů vojsk a povstalců. Americká armáda podobný systém používá například v Afghánistánu a Iráku nebo například na mexické hranici. Projekt kritizují především aktivisté a občané, kteří 24hodinový dohled považují za hrubé narušení svého soukromí.

  • Zdroj textu:

    Daily Mail, Raytheon

  • Zdroj fotografií: Raytheon Company, CBS News

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Studie zahrnula i DNA obyvatele Velikonočního ostrova

Věda

První léčebné centrum bylo v podzemí otevřeno v roce 1954. Teplota vzduchu se ve štole pohybuje od 37 do 41,5 °C. 

Zajímavosti

Nájezdy slonů afrických porosty „sodomského jablíčka“ těžce poznamenají. Vedle tlustokožců si s jedem žlutých plodů rostliny s vědeckým názvem Solanum campylacanthum poradí jen antilopy impaly.

Příroda
Vesmír

Galapážské souostroví tvoří osmnáct ostrovů větších než kilometr čtvereční. Na snímku leguán mořský Amblyrhynchus cristatus.

Zajímavosti

Vladislav II. Jagello a jeho čtyři manželky - Hedvika z Anjou, Anna Celjská, Alžběta z Pilicy a Sofie Litevská.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907