V USA startuje kontroverzní projekt vševidoucích vzducholodí

30.12.2014 - Martin Reichman

Na východní pobřeží USA budou 24 hodin denně dohlížet vzducholodě vybavené nejmodernějšími radary. První vševidoucí vzducholoď se již vznáší nad pobřežím u Baltimoru, druhá má odstartovat v únoru


Reklama

V rámci tříletého testovacího cyklu má na východní pobřeží USA dohlížet dvojice 70metrových heliem plněných vzducholodí vybavených špičkovou sledovací technikou. Vzducholodě budou operovat ve výšce 3 kilometrů s dosahem radarů a dalších sledovacích zařízení až 550 kilometrů. Projekt, jehož celkové náklady se mají během tří let vyšplhat na 2,8 miliardy dolarů, dostal jméno JLENS (Joint Land Attack Cruise Missile Defense Elevated Netted Sensor System).

Radarový ochranný štít

Systém je primárně určen k zachycení nízko letících cílů, například střel s plochou dráhou letu, které nemohou s dostatečným předstihem zachytit běžné pozemní radary. Radary umístěné na zemi nebo na lodích mají vzhledem k zakřivení horizontu Země omezený dosah přibližně 10 kilometrů. Moderní střely, pohybující se jen 5 metrů nad hladinou, ale mohou letět rychlostí přes 3 tisíce kilometrů v hodině, běžné systémy tak mají doslova sekundy na aktivaci příslušných protiopatření.

Vzducholodě v rámci systému JLENS budou pracovat v páru, jedna vzducholoď bude vybavena přehledovým radarem, druhá zaměřovacím. Přehledový radar dokáže na velkou vzdálenost detekovat balistické a velkorážní rakety, střely s plochou dráhou letu, pilotovaná i bezpilotní letadla, lodě, tanky, vozidla nebo mobilní raketomety. Druhá vzducholoď má v případě potřeby navést na nepřátelské cíle palbu zbraní umístěných na zemi nebo na moři.

Vševidoucí velký bratr 

Projekt vzbuzuje v USA velké emoce. Armáda, která za projektem stojí, sice deklaruje jeho účel jako ryze obranný, v zahraničí je ale podobný systém používán k monitorování pohybů vojsk a povstalců. Americká armáda podobný systém používá například v Afghánistánu a Iráku nebo například na mexické hranici. Projekt kritizují především aktivisté a občané, kteří 24hodinový dohled považují za hrubé narušení svého soukromí.

  • Zdroj textu:

    Daily Mail, Raytheon

  • Zdroj fotografií: Raytheon Company, CBS News

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Přibližná rozloha kráteru Yarrabubba v australské pustině.

Věda

Rosomáci jsou stále loveni pro svou kožešinu. Huňatá srst, promaštěná přírodními oleji, totiž dokonale izoluje proti chladu a netvoří se na ní námraza.

Příroda

Plastová láhev se rozkládá až 200 let. Ročně jich přitom v oceánu skončí přes devět milionů tun.

Zajímavosti

Dosud nejvyšší rychlostí – 16,26 km/s, tj. 58 536 km/h – zamířila do kosmu sonda New Horizons, která pak v roce 2015 prolétla kolem Pluta. Přestože jí při startu nebyla udělena třetí kosmická rychlost, opustí Sluneční soustavu podobně jako Pioneer 10 a 11 či Voyager 1 a 2 – všechny totiž urychlil průlet kolem obřích planet.

Vesmír

Dovbušovi nebylo ani čtyřicet, když se stal vůdcem zbojnické bandy operující v rozsáhlé oblasti východních Karpat.

Historie
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907