Nejnovější zkoumání rekonstruovaného Karlova mostu přináší tak trochu jiný pohled na staletími přiživovanou legendu o jeho vzniku. Vajíčka v maltě nehledejme
Vědci z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Akademie věd vydali rezolutní prohlášení, že vajíčka, která se měla přidávat do malty spojující kamenné kvádry Karlova mostu, pochází spíše z království fantazie.
Několikaletý průzkum, který na obtížně dostupné původní vrstvě malty odborníci prováděli, dokázal, že se receptura použitého pojiva v Čechách vůbec neměla objevit. Výsledky totiž ukazují na takzvanou římskou maltu, která s pádem Říše římské údajně vymizela z obecného povědomí.
Jak se středověcí stavitelé, podílející se na vznikajícím Karlově mostu, o této dávno opuštěné a zdánlivě ztracené technologii dozvěděli? Každopádně zvolili jednu z nejkvalitnějších možných variant – malta z vypálené směsi křemičitanu a uhličitanu rozmíchaná ve vodě vykazovala značnou pevnost, tuhost i nízkou hmotnost a pro vodní stavby byla zcela ideální. Svými vlastnostmi připomíná malta Karlova mostu lehké konstrukční betony současnosti, užívané při stavbách mostů nebo vrtných plošin na moři. Jak tvrdí Miroslava Novotná z Vysoké školy chemicko-technologické, přidaná vejce by takovou maltu znehodnotila. Ztratila by se totiž její obrovská pevnost a tuhost.
TIP: Svým urbanistickým řešením předběhla Praha svou dobu o staletí
Jiné, dřívější analýzy, však tuto teorii potvrzovaly. Reprezentativní vzorky z různých částí mostu totiž po zkoumání ve dvou nezávislých laboratořích prokázaly, že směs proteinové přísady opravdu obsahovala. Tento fakt svědčil pro vajíčka, byť jejich vliv na pevnost malty by i tak byl nulový. Důvod, proč se v jistých fázích a úsecích malta s vajíčky používala, spočíval snad v její lepší zpracovatelnosti před samotným vytvrdnutím.
HistorieKočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas Pezeta, CC0)
VědaKareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)
VálkaHideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News Agency, CC0)