Vajíčka v maltě nebyla: Legenda padla, most stojí

01.07.2013 - Vendula Hrnčířová

Nejnovější zkoumání rekonstruovaného Karlova mostu přináší tak trochu jiný pohled na staletími přiživovanou legendu o jeho vzniku. Vajíčka v maltě nehledejme


Reklama

Vědci z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Akademie věd vydali rezolutní prohlášení, že vajíčka, která se měla přidávat do malty spojující kamenné kvádry Karlova mostu, pochází spíše z království fantazie.

Několikaletý průzkum, který na obtížně dostupné původní vrstvě malty odborníci prováděli, dokázal, že se receptura použitého pojiva v Čechách vůbec neměla objevit. Výsledky totiž ukazují na takzvanou římskou maltu, která s pádem Říše římské údajně vymizela z obecného povědomí.

Jak se středověcí stavitelé, podílející se na vznikajícím Karlově mostu, o této dávno opuštěné a zdánlivě ztracené technologii dozvěděli? Každopádně zvolili jednu z nejkvalitnějších možných variant – malta z vypálené směsi křemičitanu a uhličitanu rozmíchaná ve vodě vykazovala značnou pevnost, tuhost i nízkou hmotnost a pro vodní stavby byla zcela ideální. Svými vlastnostmi připomíná malta Karlova mostu lehké konstrukční betony současnosti, užívané při stavbách mostů nebo vrtných plošin na moři. Jak tvrdí Miroslava Novotná z Vysoké školy chemicko-technologické, přidaná vejce by takovou maltu znehodnotila. Ztratila by se totiž její obrovská pevnost a tuhost.

TIP: Svým urbanistickým řešením předběhla Praha svou dobu o staletí

Jiné, dřívější analýzy, však tuto teorii potvrzovaly. Reprezentativní vzorky z různých částí mostu totiž po zkoumání ve dvou nezávislých laboratořích prokázaly, že směs proteinové přísady opravdu obsahovala. Tento fakt svědčil pro vajíčka, byť jejich vliv na pevnost malty by i tak byl nulový. Důvod, proč se v jistých fázích a úsecích malta s vajíčky používala, spočíval snad v její lepší zpracovatelnosti před samotným vytvrdnutím.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907