Vakcína proti lymské borelióze: Naděje ve slinách klíšťat

04.07.2013 - Zuzana Teličková

Erol Fikrig z Yaleovy univerzity v Connecticutu objevil nový zdroj ochranných látek před lymskou boreliózou. Jsou jím sliny samotných klíšťat, která onemocnění přenášejí

<p>Na extrémně komplikovaných hodinkách Henry Graves pracovala společnost Patek Philippe dlouhých osm let.</p>

Na extrémně komplikovaných hodinkách Henry Graves pracovala společnost Patek Philippe dlouhých osm let.


Reklama

Sliny totiž obsahují zvláštní protein zvaný Salp 15, který se při laboratorním experimentu ukázal jako účinná ochrana před vypuknutím nemoci. Bakterie Borrelia burgdorferi jsou při svém putování tělem klíštěte tímto proteinem obaleny. Když Fikrig protein odebral a vpíchl jej do těla zdravých myší, které následně nakazil boreliózou, nemoc se nerozvinula ani u jedné z nich. Ochrana byla ještě účinnější, když byl slinný protein zkombinován s proteiny odebranými z povrchu bakterií. Tyto proteiny byly již v minulosti pro výrobu vakcíny využity, ale výzkum se dostal do slepé uličky a očkovací látka byla roku 2002 stažena z trhu. Vědci doufají, že Fikrigův objev povede k výrobě účinné prevence proti borelióze, na kterou lékaři již řadu let netrpělivě čekají. Sám Fikrig, který účinek slinných proteinů testuje i na vir Západní Nil, horečku dengue, malárii a další nemoci, věří, že nová metoda může být aplikována při výrobě očkovacích látek na mnohé další choroby přenášené hmyzem.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907