Vánoce mezi mlýnskými kameny

30.12.2014 - Redakce Válka Revue


Reklama

Příslušníci ukrajinské povstalecké armády bojovali za druhé světové války proti „čertu i ďáblu“ – tedy nacistům i komunistům. Při příležitosti svátků Kristova narození, které východní pravoslavní řeckokatoličtí Slované slaví až 7. ledna podle juliánského kalendáře, si vytvořili tematickou pohlednici. Vidíme na ní osamoceného ukrajinského bojovníka, kterému na cestu svítí betlémská hvězda. I když se Sověti pokoušeli křesťanské svátky vymýtit, nikdy se jim to zcela nepovedlo a pro iredentisticky uvažující Ukrajince se víra stala jakýmsi tmelem a posilujícím faktorem v boji proti bolševismu.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: www.waralbum.com

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Veleskokan goliáší, největší známý druh žáby, žije na malém území v Kamerunu. Místní ho rádi loví a prodávají jako pochoutku.

Věda

Ilustrace protoplanetárního disku okolo hvězdy TW Hydrae.

Vesmír

Podle starého mýtu polští jezdci útočili proti německým tankům

Válka

Vítězslava Kaprálová (1915–1940) jako dvacetiletá. Martinů o ní později napsal: „Jen jedna otázka neopustila dodnes mé vědomí a vzpomínky. Proč jí osud dal tolik energie a tolik vzácných darů a proč jí nedal možnost, aby jich mohla využíti?“

Historie

Karlsruhe, kde se mohl podle některých teorií narodit Hauser. Ve výřezu portrét Kaspara Hausera, na němž je patrná jizva na čele po prvním údajném atentátu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907