Ve Švédsku objevili unikátní dvojitý kráter z prvohor

14.09.2015 - Stanislav Mihulka

V dnešním Jämtlandu vznikly před 458 miliony let ve stejnou chvíli dva krátery


Reklama

Na Zemi máme počasí, zvětrávání a deskovou tektoniku, což komplikuje zachování kráterů z dávných dob. Přesto se občas povede objevit zajímavý kousek.

Švédští vědci objevili v kraji Jämtland na západě Švédska dvojici kráterů, které vznikly ve stejný okamžik před 458 miliony let, čili v období ordoviku. Jeden z kráterů je veliký – jeho průměr činí 7,5 kilometru. Ve vzdálenosti 16 kilometrů ho doprovází druhý kráter s průměrem 700 metrů.

Dvojité krátery jsou velmi neobvyklé. Krátery v Jämtlandu jsou vlastně jediným přesvědčivým dvojitým kráterem, který na Zemi známe. V té době zasáhlo Zemi vícero meteoritů, které pocházely ze srážky dvou velkých asteroidů ve Hlavním pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem.

Reklama

  • Zdroj textu:

    University of Gothenburg

  • Zdroj fotografií: Don Dixon & Erik Sturkell / University of Gothenburg

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHOCC0)

Věda

Chcete-li objekty popsané v článku spatřit s jistotou, najděte si k pozorování místo co nejméně zatížené světelným znečištěním. (foto: PixabayCC0)

Vesmír

Dospělý strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) dorůstá velikosti kolem 10 cm. (foto: Shutterstock)

Příroda

Traduje se, že se Tycho de Brahe nechtěl vzdálit od pozorování zatmění Slunce a zemřel na protržený močový měchýř. (foto: Wikimedia Commons, Eduard EnderCC0)

Historie

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907