Vědci dokázali, že magnetické pole působí na teplo a zvuk

29.05.2015 - Stanislav Mihulka

Dostatečně silný magnet ovlivňuje přenos tepla a šíření zvukových vln v pevných látkách


Reklama

Když se v nějaké pevné látce přenášejí vibrace, tak tím vzniká dojem pohyblivé částice. Skutečné částice to ale nejsou, jde o takzvané kvazičástice a říká se jim fonony. Protože přenos tepla anebo šíření zvuku v pevných látkách není nic jiného, než přenos vibrací, tak se dá říct, že fonony jsou vlastně elementárními částicemi tepla nebo zvuku.

Vědci Ohijské státní univerzity teď za podpory jejich „domácího“ Ohijského superpočítačového centra OSC dokázali, že na fonony, teda vlastně na šíření zvuku a tepla, působí magnetické pole. S magnetický polem, jehož intenzita zhruba odpovídala magnetickému poli používanému při magnetické rezonanci, a za teploty blízké absolutní nule, se jim povedlo omezit šíření tepla polovodičem o 12 procent. A prý je to jen začátek. S dostatečně silným magnetickým polem by zvládli omezit i šíření zvuku.

Pro mnohé lidi zní dost překvapivě, že teplo a zvuk mají něco společného, natož, že je možné je ovládat magnetickým polem. Jenže teplo a zvuk vlastně představují různé podoby stejné formy energie. A co působí na jednu její podobu, ovlivňuje i tu druhou.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Ohio Supercomputer Center, Nature Materials

  • Zdroj fotografií: OSU

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Na každou nově přivezenou várku odpadu se okamžitě vrhají sběrači, kteří doufají, že budou mít ten den štěstí a najdou něco zajímavého. (foto: David Těšínský ©)

Zajímavosti
Historie

Eskortní torpédoborec USS Samuel B. Roberts (DE-413). (foto: Wikimedia Commons, U.S. NavyCC0)

Věda

Exploze hvězdy v souhvězdí Býka, zachycená čínskými hvězdáři v roce 1054, je zřejmě nejznámější pozorovanou supernovou. V době výbuchu byla šestkrát jasnější než Venuše a na denní obloze zářila třiadvaceti dní. (foto: NASA, ESA, Hubble, J. Hester, A. Loll (ASU)CC BY 4.0)

Vesmír

Křik Ashley Peldonové zazní například ve filmech Paranormal Activity, Free Guy nebo třeba Vřískot. (ilustrační foto: Unsplash, Hannah PopowskiCC0)

Revue

Meandry řeky Uvac připomínají bludiště a v některých místech se zatáčejí až o 270 stupňů.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907