Vědci dokázali, že magnetické pole působí na teplo a zvuk

29.05.2015 - Stanislav Mihulka

Dostatečně silný magnet ovlivňuje přenos tepla a šíření zvukových vln v pevných látkách


Reklama

Když se v nějaké pevné látce přenášejí vibrace, tak tím vzniká dojem pohyblivé částice. Skutečné částice to ale nejsou, jde o takzvané kvazičástice a říká se jim fonony. Protože přenos tepla anebo šíření zvuku v pevných látkách není nic jiného, než přenos vibrací, tak se dá říct, že fonony jsou vlastně elementárními částicemi tepla nebo zvuku.

Vědci Ohijské státní univerzity teď za podpory jejich „domácího“ Ohijského superpočítačového centra OSC dokázali, že na fonony, teda vlastně na šíření zvuku a tepla, působí magnetické pole. S magnetický polem, jehož intenzita zhruba odpovídala magnetickému poli používanému při magnetické rezonanci, a za teploty blízké absolutní nule, se jim povedlo omezit šíření tepla polovodičem o 12 procent. A prý je to jen začátek. S dostatečně silným magnetickým polem by zvládli omezit i šíření zvuku.

Pro mnohé lidi zní dost překvapivě, že teplo a zvuk mají něco společného, natož, že je možné je ovládat magnetickým polem. Jenže teplo a zvuk vlastně představují různé podoby stejné formy energie. A co působí na jednu její podobu, ovlivňuje i tu druhou.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Ohio Supercomputer Center, Nature Materials

  • Zdroj fotografií: OSUDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Nový bombardér B-21 Raider je vybaven mimo jiné technologií stealth, která umožňuje unikat pozornosti radarů. (foto: Air Force, CC0)

Zajímavosti

Portrét Pabla Picassa z roku 1908. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Obří satelit BlueWalker 3 funguje na oběžné dráze od letošního září. Kvůli své vysoké odrazivosti se stal jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze. (foto: Leaf SpaceCC0)

Vesmír
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907