Vědci dokázali, že magnetické pole působí na teplo a zvuk

29.05.2015 - Stanislav Mihulka

Dostatečně silný magnet ovlivňuje přenos tepla a šíření zvukových vln v pevných látkách


Reklama

Když se v nějaké pevné látce přenášejí vibrace, tak tím vzniká dojem pohyblivé částice. Skutečné částice to ale nejsou, jde o takzvané kvazičástice a říká se jim fonony. Protože přenos tepla anebo šíření zvuku v pevných látkách není nic jiného, než přenos vibrací, tak se dá říct, že fonony jsou vlastně elementárními částicemi tepla nebo zvuku.

Vědci Ohijské státní univerzity teď za podpory jejich „domácího“ Ohijského superpočítačového centra OSC dokázali, že na fonony, teda vlastně na šíření zvuku a tepla, působí magnetické pole. S magnetický polem, jehož intenzita zhruba odpovídala magnetickému poli používanému při magnetické rezonanci, a za teploty blízké absolutní nule, se jim povedlo omezit šíření tepla polovodičem o 12 procent. A prý je to jen začátek. S dostatečně silným magnetickým polem by zvládli omezit i šíření zvuku.

Pro mnohé lidi zní dost překvapivě, že teplo a zvuk mají něco společného, natož, že je možné je ovládat magnetickým polem. Jenže teplo a zvuk vlastně představují různé podoby stejné formy energie. A co působí na jednu její podobu, ovlivňuje i tu druhou.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Ohio Supercomputer Center, Nature Materials

  • Zdroj fotografií: OSU

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pro zdravý rozvoj dětí je klíčová pestrá a vyvážená strava; zvládnout jim dodat vše potřebné při zachování veganských principů je velice náročné a bez spolupráce s odborníky může jít o hazard s jejich zdravím.

Zajímavosti
Historie

<h3>Americký symbol</h3><p>Pistole <strong>Colt 1911 v ráži .45 ACP</strong> je symbolem sama o sobě již po celé století. Speciální designový model opatřený vrstvou čtyřiadvacetikarátového zlata vznikl jako odkaz na 2. dodatek ústavy Spojených států, zaručující občanům právo držet a nosit zbraně i vytvářet milice. Její tvůrci omezili počet coltů na sto kusů pro každý stát USA a část zisku z jejich prodeje putuje na účet občanského sdružení, hájícího zájmy střelecké veřejnosti. Tento skvostný model je ovšem v současnosti beznadějně vyprodaný.</p>

Revue

Francis Arthur Rycroft se vyznamenal během první bitvy u El Alameinu, když se výrazně podílel na zničení silné nepřátelské pozice.

Válka

Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude přibližně 7× citlivější než Hubbleův  kosmický teleskop (HST). (foto: NASA GSFC/CIL, Adriana Manrique GutierrezCC BY 2.0)

Vesmír

Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907