Vědci našli souvislost mezi měsícem narození a zdravím

11.06.2015 - Stanislav Mihulka

Ohromný soubor dat z neworských lékařských databázi potvrdil vztah mezi měsícem narození a chorobami


Reklama

Na Kolumbijské univerzitě vyvinuli algoritmus, s jehož pomocí zkoumají vztah mezi měsícem narozením a chorobami, kterými dotyčný člověk trpí. Badatelé zpracovali elektronické záznamy 1,7 milionu pacientů v databázích New York City a zjistili, že výskyt 55 chorob z celkem 1 688 zaznamenaných v databázích prokazatelně souvisí s měsícem narození.

Řečeno jednou větou, nejméně nemocní jsou lidé narození v květnu, zatímco nejčastěji onemocní ti, kteří se narodili říjnu. Pokud jde o jednotlivé nemoci, lidé narození v lednu mají sklon k vysokému krevnímu tlaku, lidé ze září zase mívají astma, v listopadu narození často trpí hyperkinetickou poruchou (ADHD), virovými infekcemi nebo akutní bronchitidou.

Vědci zdůrazňují, že vliv měsíce narození na výskyt nemocí je sice statisticky významný, ale zároveň fakticky není příliš velký. Stravování a cvičení mají na sklon k různým nemocem nepochybně mnohem větší vliv. Autoři studie si také pochvalují výkonné počítače a elektronické zdravotní záznamy, bez nichž by jejich analýzy trvaly nesmírně dlouho a byly by určitě méně spolehlivé.

  • Zdroj textu:

    Columbia University Media Center, Journal of the American Medical Informatics Association

  • Zdroj fotografií: Nick Tatonetti

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Sedmiletý Magawa, který se už blíží svému důchodovému věku. I když je větší než ostatní druhy krys, stále je dost lehký na to, aby neaktivoval nášlapné miny. Magawa se narodil a vyrostl v Tanzanii, kde ho vytrénovala charitativní organizace Apopo. Ta cvičí krysy nejen k vyhledávání výbušnin, ale i k odhalování tuberkulózy.

Revue

Jednadvacetiletý Winston Churchill (1874–1965) na snímku z roku 1895 v uniformě 4. regimentu jízdní kavalérie královniných husarů.

Historie

Vesmírná loď vstupuje do atmosféry. Nyní vše závisí na bezvadné funkci tepelného štítu.

Vesmír

Konstantin Rokossovskij zastával během bitvy funkci velitele Centrálního frontu.

Válka

Domácí kamera Ring Always Home Cam může létat. Za letu pátrá po vetřelcích, kontroluje domácí spotřebiče i zavřená okna.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907