Hormon MOTS-c potlačuje přibírání na váze po tučném jídle a bojuje proti rozvoji cukrovky. Skoro jako pořádná rozcvička
Hormony fungují jako signální molekuly v těle a spouštějí rozličné fyziologické reakce. Vědci z Univerzity Jižní Kalifornie objevili nový hormon, peptid kterému říkají MOTS-c. Účinkuje hlavně ve svalech a navrací jim citlivost na další, mnohem známější hormon inzulín. Mezi známými hormony je naprosto unikátní tím, že ho nekóduje DNA v jádře buňky, ale mitochondriální DNA.
Objevitelé prověřili účinek hormonu MOTS-c na myších krmených důkladně tučnou stravou. Takové jídlo obvykle vede k obezitě a k vývoji necitlivosti na inzulín. Injekce hormonu MOTS-c to tomu zamezují a navíc ještě potlačují věkem způsobenou necitlivostí na inzulín. Vlastně tím předchází rozvoji cukrovky.
Jak se zdá, hormon MOTS-c funguje hodně podobně jako tělesné cvičení. Bojuje proti přibírání na váze nerozvážným jídelníčkem a dává do pořádku metabolismus, přinejmenším u myší. Jeho další výzkum by mohl vést k novým způsobům léčby běžných chorob souvisejících s věkem, jako je právě cukrovka.
University of Southern California, Cell Metabolism
HistorieHod oštěpem se poprvé objevil na olympijských hrách v roce 708 př. n. l. jako součást pětiboje. Od roku 1908 je součástí programu moderních olympijských her pro muže a od roku 1932 pro ženy. (ilustrace: Shutterstock)
VesmírJupiter se svým největším měsícem Ganymedem na snímku Hubbleova teleskopu. (foto: NASA, ESA, E. Karkoschka (University of Arizona), CC BY-SA 4.0)