Vědci pomocí magnetické rezonance natočili křupnutí kloubů

16.04.2015 - Martin Reichman

Také si občas rádi „prokřupnete“ klouby na rukou? Nyní se můžete podívat, jak tato událost vypadá pod drobnohledem vědeckých přístrojů


Reklama

Pro někoho jde o otřesný zvuk, při němž se dotyčnému ježí chloupky na zátylku, pro jiné jde o příjemné uvolnění ztuhlých prstů – řeč je o „prokřupnutí“ (nejen) prstních kloubů. Lékaři se specifickým zvukem, doprovázejícím křupnutí kloubů a příčinami jeho vzniku, zabývají již minimálně 70 let.

Ve čtyřicátých letech si vědci mysleli, že hlasité křupnutí je výsledkem stlačení a následného prasknutí bublinky nahromaděných plynů v kloubním mazu. Tato teorie byla ale vyvrácena v 70. letech. Pozdější výzkum také zpochybnil teorii, že časté „prokřupávání“ kloubů vede k artritidě.

Když třeskne prázdnota

Jasno v náhledu na vznik zvuku přinesl až výzkum v novém tisíciletí, ten prokázal, že křupnutí vzniká díky podtlaku. Kloub je totiž obklopen tzv. synoviální tekutinou, neboli také „kloubním mazem“. Jedná se o vazkou kapalinu uvnitř kloubního pouzdra, která v kloubu působí, jako mazadlo. Když klouby vytahujeme nebo je výrazně ohýbáme, napínáme kloubní pouzdro, které tak zvětšuje svůj objem a v kapalině se vytváří podtlak.

Plyny rozpuštěné v synoviální kapalině se stávají méně rozpustné, spojí se a utvoří bublinku. Ta poté kolabuje působením tlaku za vzniku rázové vlny – a to je ono lupnutí. Pro uvolnění trvá několik minut, než se plyny v synoviální kapalině opět rozptýlí, proto nelze klouby „prokřupnout“ dvakrát rychle za sebou.

Výzkum, zveřejněný 15. dubna, poprvé v reálném čase ukázal, jak ke vzniku lupnutí vlastně dochází. Během pokusu byla dobrovolníkova ruka připojena k zařízení, které „natahovalo“ jeho prst a celý proces vědci zaznamenávali pomocí magnetické rezonance.

Reklama

  • Zdroj textu:

    PLOS, LiveScience

  • Zdroj fotografií: ProfimediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

O psy po zesnulé královně Alžbětě II. se podle britských médií bude starat její syn Andrew. (foto: Profimedia)

Revue

Jakýkoliv pokus o dodatečnou úpravu, umazání části textu nebo jeho vyškrábání perořízkem po sobě na ovčí kůži zanechal viditelnou vadu na povrchu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Historie

Příslušníci Wehrmachtu v civilu tráví slunečný den v jedné z francouzských vil. (foto: Wikimedia Commons, Joachim DöhlerCC BY-SA 4.0)

Válka

Neptun na výřezu snímku kamery NIRCam, ze 12. července 2022. (foto: NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasqualeCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907