Vědci stvořili krystal, který lapá uhlík ze vzduchu jako divý

20.10.2015 - Stanislav Mihulka

Krystalická látka z mědi a silikátů s mikroskopickými otvory se stala šampionem v pohlcování nežádoucího oxidu uhličitého


Reklama

Oxid uhličitý v atmosféře nechceme, alespoň ho nechceme víc, než ho tam teď je. Na Stockholmské univerzitě proto vyvinuli nový materiál, označovaný jako SGU-29. Je to vlastně krystalická látka z mědi a silikátu, která obsahuje mikroskopické póry.

Tenhle materiál dovede vychytávat molekuly oxidu uhličitého z atmosféry lépe, než jiné podobné, a dokonce funguje i v přítomnosti vody. Voda totiž obvykle pohlcování oxidu uhličitého brání.

Vědci se těší, jak s tímto materiálem, nebo s nějakým ještě lepším, budou bojovat s globálním oteplováním.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Stockholm University, Science

  • Zdroj fotografií: Stockholm University

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Skalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo SánchezCC BY 2.0)

Příroda

Prokletí smrti

žena z Lemb | Royal Scottish Museum

Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor OchoaCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti
Vesmír
Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907