Krystalická látka z mědi a silikátů s mikroskopickými otvory se stala šampionem v pohlcování nežádoucího oxidu uhličitého
Oxid uhličitý v atmosféře nechceme, alespoň ho nechceme víc, než ho tam teď je. Na Stockholmské univerzitě proto vyvinuli nový materiál, označovaný jako SGU-29. Je to vlastně krystalická látka z mědi a silikátu, která obsahuje mikroskopické póry.
Tenhle materiál dovede vychytávat molekuly oxidu uhličitého z atmosféry lépe, než jiné podobné, a dokonce funguje i v přítomnosti vody. Voda totiž obvykle pohlcování oxidu uhličitého brání.
Vědci se těší, jak s tímto materiálem, nebo s nějakým ještě lepším, budou bojovat s globálním oteplováním.
Stockholm University, Science
VálkaZ nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)
HistorieVe dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)
VědaNásledky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)
ZajímavostiCena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouri, CC0)
VesmírVizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight Center, CC BY-SA 4.0)