Vědci stvořili krystal, který lapá uhlík ze vzduchu jako divý

20.10.2015 - Stanislav Mihulka

Krystalická látka z mědi a silikátů s mikroskopickými otvory se stala šampionem v pohlcování nežádoucího oxidu uhličitého


Reklama

Oxid uhličitý v atmosféře nechceme, alespoň ho nechceme víc, než ho tam teď je. Na Stockholmské univerzitě proto vyvinuli nový materiál, označovaný jako SGU-29. Je to vlastně krystalická látka z mědi a silikátu, která obsahuje mikroskopické póry.

Tenhle materiál dovede vychytávat molekuly oxidu uhličitého z atmosféry lépe, než jiné podobné, a dokonce funguje i v přítomnosti vody. Voda totiž obvykle pohlcování oxidu uhličitého brání.

Vědci se těší, jak s tímto materiálem, nebo s nějakým ještě lepším, budou bojovat s globálním oteplováním.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Stockholm University, Science

  • Zdroj fotografií: Stockholm UniversityDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)

Válka
Revue

Ve dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy  zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)

Historie

Následky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)

Věda

Cena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouriCC0)

Zajímavosti

Vizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight CenterCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907