Vědci upřesnili stáří vesmíru. Vznikl před 13,82 miliardy let

01.03.2014 - František Martinek

Družice Planck upřesnila v roce 2013 stáří vesmíru na základě měření teplot pozaďového (reliktního) mikrovlnného záření


Reklama

Dne 21. března 2013 oznámila Evropská kosmická agentura (ESA), že získala
na základě pozorování dalekohledem Planck (startoval 14. května 2009) dosud nejdetailnější mapu rozložení kosmického mikrovlnného pozadí – tzv. reliktního záření (CMB, cosmic microwave background) z doby krátce po Velkém třesku. Družice zmapovala celou oblohu a v oboru mikrovlnného záření registrovala nejstarší světlo z doby, kdy vesmír dosahoval stáří pouhých 380 tisíc let.

Tehdy mladý kosmos zaplňovala horká a hustá „polévka“ vzájemně se ovlivňujících protonů, elektronů a fotonů, jejíž teplota činila přibližně 2 700 °C. Když se protony a elektrony spojily a vytvořily atomy vodíku, záření se oddělilo od hmoty. S rozpínáním vesmíru se pak jeho vlnová délka prodlužovala až do oblasti mikrovlnného záření, které odpovídá přibližně teplotě 2,7° nad absolutní nulou. Na mapě rozložení reliktního záření vidíme drobné teplotní fluktuace, které souhlasí s oblastmi nepatrně odlišných hustot v raných fázích vývoje kosmu. Tyto fluktuace přitom představují zárodky budoucích struktur – dnešních hvězd a galaxií.

Výsledky pozorování naznačují, že se vesmír rozpíná o něco pomaleji, než si doposud astronomové mysleli. Nově určená hodnota Hubbleovy konstanty činí 67,15 ± 1,2 km/s/Mpc (Mpc = megaparsek; 1 Mpc = 3,26 milionu světelných let). V důsledku pomalejšího rozpínání musí být kosmos poněkud starší, než udávaly výsledky z předcházející observatoře WMAP. Podle měření družice Planck dosahuje jeho stáří 13,82 miliardy roků, tj. přibližně o 80 milionů více, než předpokládaly nedávné odhady.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 2/2014 (speciál)

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Počet sebevražd je stále vysoký

Věda

CAPSTONE na orbitě Luny

Vesmír
Zajímavosti

Afgánská kvalita 

Heroin sice patří k opioidům z předchozí skupiny a je odvozen od morfinu, ale jeho příběh je trochu jiný. Jeho užívání má předlouhou historii, včetně „legální fáze“, kdy byl volně podáván jako dětský lék proti kašli. Riziko vytvoření závislosti je prakticky stoprocentní, často jako navazující fáze po předchozím zneužívání opioidů. Neméně extrémní rizika nese zneužívání heroinu pro individuální zdraví, a to vysokou mortalitou uživatelů – ať už skrze předávkování, infekce, selhání srdce, onemocnění ledvin, jater a záněty žaludku.

V současnosti je heroin celospolečensky závadnou drogou, především kvůli tomu, jak masivní sítě organizovaného zločinu stojí za jeho výrobou, pašováním a distribucí. Jen pro zajímavost: Přibližně 95 % současné produkce heroinu vzniká v Afghánistánu. Počty závislých se vzhledem k ilegální podstatě heroinu těžko odhadují (asi 3–7 milionů), počty předávkovaných/mrtvých se pohybují okolo 530 000 (v roce 2017). (foto: Shutterstock)

Zajímavosti
Vesmír

Sopranistka Jindřiška Rettigová (1813–1854).

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907