Meteorit nalezený v červenci 2011 v marocké poušti může být až 4,4 miliardy let starý. Naznačují to závěry vědců z Brownovy univerzity
Marocký meteorit je výjimečný v mnoha ohledech. Jednak svým původem, pochází totiž z Marsu. Z tisícovek meteoritů, které dopadnou na Zemi má totiž drtivá většina původ v pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem. O něco menší procento těchto kosmických úlomků pak přichází z rodin planetek, jejichž dráhy křižují dráhu Země. Ještě méně jsou pak zastoupeny úlomky z meteoritů pocházejících z Měsíce. Marsovské meteority jsou ale jedny z nejvzácnějších – zastupují asi jen půl procenta všech nálezů.
Marocký meteorit, vážící 349 gramů, je také zdaleka největším svého druhu a výjimečný je kromě své velikosti i tím, že patří mezi pouhých pět případů v historii, kdy se u nalezeného meteoritu z Marsu podařilo pozorovat i jeho průlet zemskou atmosférou. Poslední takové pozorování bylo zaznamenáno v roce 1962, kdy marsovský meteorit dopadl na území africké Nigérie.
Závěry výzkumu vědců z Brownovy univerzity na Rhode Islandu nyní ukazují, že Černá kráska, jak se marockému meteoritu přezdívá, je také patrně nejstarším meteoritem nalezeným na Zemi. Vědci pro jeho zkoumání použili přístroj pro hyperspektrální snímkování a jeho závěry ukazují, že se jedná o 4,4 miliardy let starý úlomek marsovské horniny. Je navíc zcela unikátní, nepodobá se žádnému meteoritu nalezenému na Zemi.
news.brown.edu
VědaKdyž si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, Tirthakanji, CC BY-SA 3.0 CZ)
VesmírPozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew Tilk, CC0)
HistorieAlbrecht Dürer na terase svého domu, obraz od Williama Bella Scotta. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)
VálkaItalský voják vyzbrojený kulometem Breda, Jugoslávie 1941. (foto: Wikimedia Commons, Regio Esercito, CC BY-SA 4.0)