Vědci určili stáří meteoritu z Maroka: Úlomek z Marsu má 4,4 miliardy let

02.02.2015 - Martin Reichman

Meteorit nalezený v červenci 2011 v marocké poušti může být až 4,4 miliardy let starý. Naznačují to závěry vědců z Brownovy univerzity


Reklama

Marocký meteorit je výjimečný v mnoha ohledech. Jednak svým původem, pochází totiž z Marsu. Z tisícovek meteoritů, které dopadnou na Zemi má totiž drtivá většina původ v pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem. O něco menší procento těchto kosmických úlomků pak přichází z rodin planetek, jejichž dráhy křižují dráhu Země. Ještě méně jsou pak zastoupeny úlomky z meteoritů pocházejících z Měsíce. Marsovské meteority jsou ale jedny z nejvzácnějších – zastupují asi jen půl procenta všech nálezů.

Největší a nejstarší

Marocký meteorit, vážící 349 gramů, je také zdaleka největším svého druhu a výjimečný je kromě své velikosti i tím, že patří mezi pouhých pět případů v historii, kdy se u nalezeného meteoritu z Marsu podařilo pozorovat i jeho průlet zemskou atmosférou. Poslední takové pozorování bylo zaznamenáno v roce 1962, kdy marsovský meteorit dopadl na území africké Nigérie.

Závěry výzkumu vědců z Brownovy univerzity na Rhode Islandu nyní ukazují, že Černá kráska, jak se marockému meteoritu přezdívá, je také patrně nejstarším meteoritem nalezeným na Zemi. Vědci pro jeho zkoumání použili přístroj pro hyperspektrální snímkování a jeho závěry ukazují, že se jedná o 4,4 miliardy let starý úlomek marsovské horniny. Je navíc zcela unikátní, nepodobá se žádnému meteoritu nalezenému na Zemi.

Reklama

  • Zdroj textu:

    news.brown.edu

  • Zdroj fotografií: Brown UniversityDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nejšťastnější zemí světa se v žebříčku sestavovaném pro OSN už šestý rok v řadě stalo Finsko, Česko skončilo stejně jako loni osmnácté. (foto: Shutterstock)

Revue

Libušín a Maměnka v současné podobě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Pozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew TilkCC0)

Vesmír

Albrecht Dürer na terase svého domu, obraz od Williama Bella Scotta. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Italský voják vyzbrojený kulometem Breda, Jugoslávie 1941. (foto: Wikimedia Commons, Regio EsercitoCC BY-SA 4.0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907