Na obzoru se rýsují náhradní sítnice a další tkáně či orgány z kmenových buněk
Nejspíš se blíží doba, kdy dokážeme nahradit poškozené tkáně, ba i orgány, novými výpěstky ze kmenových buněk. Týká se to i očí, a zejména oční sítnice, která představuje složitou tkáň, a léčí se obtížněji, než jiné části oka.
Japonští vědci vyzkoušeli, jestli je možné vypěstovat z lidských embryonálních kmenových buněk novou sítnici, a pak ji případně transplantovat pacientům s degenerovanou sítnicí.
V experimentu s lidskými embryonálními kmenovými buňkami a laboratorními primáty prokázali, že to možné je. Nejprve vypěstovali tkáň lidské sítnice, pak ji transplantovali primátům, a nakonec ověřili, že se nová sítnice spojí s nervovou tkání hostitelského oka.
Do prvních klinických testů ještě zbývá udělat hodně práce. Bude nutné zjistit, zda je tento postup bezpečný a nevede ke vzniku nádorů, a také jestli vůbec funguje a skutečně vede k obnovení zraku.
Medical Xpress, PNAS
ZajímavostiJizvy chudoby: konžský frank
kde: Demokratická republika Kongo | nejvyšší inflace: 511 % (2000)
Demokratická republika Kongo vlastní jedny z největších zásob mědi a kobaltu na světě a nechybí jí ani ropa. O vývoz všech tří surovin sice země opírá svou ekonomiku, která je momentálně na vzestupu, nicméně dlouhé roky občanských válek a nestabilní politické situace v ní napáchaly přetrvávající škody. Nejvyšší inflace byla v zemi naměřena v roce 2000, kdy se zvýšila o 511 procent. Od té doby sice znehodnocení prudce kleslo, ve státě však stále žije přes 60 procent obyvatel pod úrovní chudoby.