Vědci vynalezli magnetický grafen. Je slibný pro nové technologie

27.01.2015 - Stanislav Mihulka

Zázračný uhlíkový materiál grafen nebýval magnetický. Teď už je, díky spojení se syntetickým magnetickým nevodičem


Reklama

Materiál z atomů uhlíku uspořádaných do jedné vrstvy v šestiúhelníkové mřížce, čili grafen, má mnoho podivuhodných vlastností. Magnetismus mezi ně ale nepatřil, tedy až doteď. Vědělo se sice, že je možné magnetický grafen vytvořit přidáním malého množství magnetického materiálu, jenže v takovém případě dochází k narušení jiných cenných vlastností grafenu.

Fyzik Jing Shi z Kalifornské univerzity v Riverside a jeho spolupracovníci nedávno přišli s důmyslnou metodou, jak vytvořit magnetický grafen a zachovat mu přitom vlastnosti, kterého ho předurčují k využití v elektronice. Napadlo je umístit plátek grafenu do těsné blízkosti magnetického nevodiče, tedy materiálu, který je magnetický, ale nevede elektrický proud.

Řešením byl syntetický magnetický granát

Jako magnetický nevodič přitom využili granát yttrium-železo (zkratka YIG, obsahuje prvky yttrium a železo), syntetický materiál, který se využívá v mikrovlnných, optických či magnetických zařízeních, jako jsou radary nebo lasery. Pomocí technologie zvané epitaxe z molekulárních svazků ve vakuu vytvořili tenkou a hladkou vrstvu granátu yttrium-železo, na kterou pak umístili grafen. Ukázalo se, že granát yttrium-železo dokáže přenést své magnetické vlastnosti na grafen.

Kdyby vědci použili nějaký magnetický materiál, který by zároveň byl vodičem, tak by tím narušili požadované vlastnosti grafenu. Granát yttrium-železo byl jako nevodič v tomto směru v pohodě. Excelentní elektrické vlastnosti grafenu zůstávají zachovány. Magnetický grafen je velice slibný pro další výzkum, například v oblasti kvantových jevů souvisejících s grafenem a také pro vývoj nových technologií, třeba elektroniky nové generace.

Reklama

  • Zdroj textu:

    UC Riverside, Physical Review Letter 114: 016603.

  • Zdroj fotografií: Shi Lab, UC Riverside

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zredukování počtu bizonů v parku je potřeba k udržení rovnováhy v tamním ekosystému a využití dobrovolníků je pro úřady levným způsobem, jak tohoto cíle dosáhnout.

Zajímavosti

Podle vědců z Oxfordu neexistují žádné důkazy o souvislosti mezi používáním moderních technologií a duševním zdravím dospívajících.

Věda

Venuše na snímku zařízení WISPR, během třetího průletu Parker Solar Probe kolem Venuše.

Vesmír

Pařížané byli na zimní záplavy zvyklí, nečekali však, že roku 1910 dostanou tak obrovské rozměry. 

Historie

Britský generál Douglas Haig dokázal přežít válku v relativním dostatku - polní pošta mu doručovala lososí i tetřeví maso, kvalitní francouzská vína nebo třeba brandy.

Válka

Labyrint je symbolem mediteránu, a rovněž tvoří kamennou dominantu na dně lomu v Pavlíkově botanické zahradě.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907