Vědci vyvinuli materiál, který mění barvu jako chameleóní kůže

19.03.2015 - Martin Reichman

Vědcům z Kalifornské univerzity se podařilo vyvinout speciální syntetický materiál, který dokáže měnit svou barvu


Reklama

Materiál, který by umožňoval změnu barvy, by našel uplatnění v mnoha směrech. Šaty a kabelku by bylo možné sladit lusknutím prstu, nábytek v domácnosti by měnil barvy podle ročního období nebo momentální nálady a auta by mohla na nočních silnicích zářit dle potřeby.

Díky vědcům z Kalifornské univerzity v Berkeley jsme tomu možná o kousek blíž. Podařilo se jim totiž vyvinout materiál, který mění svou barvu, v závislosti na míře svého roztažení. Chameleóní materiál je tvořený pomocí křemíkové struktury, tisíckrát tenčí, než je lidský vlas. Ten za normálních okolností odráží světlo určitým způsobem, pokud se ale prostor mezi krystaly křemíku změní, změní se i barevné spektrum odráženého světla a dojde ke změně jeho barvy.

Nový syntetický materiál je zatím ve velmi rané fázi vývoje, vědci ho zatím mají k dispozici jen zhruba 1 centimetr čtvereční. Možností jeho uplatnění se ale už nyní nabízí obrovské množství.

Jak to dělají chameleóni?

Inspirace známými plazy je ale v tomto případě velmi volná. Typická chameleóní „dovednost“ funguje na zcela jiném principu. Chameleoni mají průhlednou vrchní vrstvu pokožky: pod ní se ve třech vrstvách nacházejí buňky zvané chromatofory, které obsahují jakési váčky s barvivem. Za normálních okolností se buňka zdá být průhledná, pokud však dostane signál, barvivo z váčků se v ní rozptýlí. Horní podkožní vrstva obsahuje žlutý a červený pigment, prostřední pak modrý nebo bílý a v nejnižší se vyskytuje tmavý melanin, který ovlivňuje množství odraženého světla.

Často se také říká, že chameleoni mění barvu, aby splynuli s okolím. Ve skutečnosti ji mění hlavně v závislosti na teplotě a náladě, přičemž pomocí barev také komunikují s okolím. Například pokud je chameleon „rozzlobený“ nebo se snaží zastrašit ostatní, zbarví se tmavěji, zatímco třeba při námluvách volí samci pestrý převlek.

  • Zdroj textu:

    osa.org

  • Zdroj fotografií: Optical Society of America

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ledoborec Polarstern vyplul 20. září 2019 z norského Tromsø a 6. října se v Severním ledovém oceánu připojil ke kře. Šedá šipka znázorňuje, kterým směrem se loď zřejmě vydá. Do přístavu v německém Bremerhavenu by se měla podle plánu vrátit letos v říjnu.

Zajímavosti

V prachu se může skrývat rezistence na antibiotika 

Věda

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.

Revue

Bohatství v kopcích nad solným jezerem objevili už neolitičtí zemědělci

Historie

Požár při testu motorů Reaver.

Vesmír

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907