Vědci vyvinuli materiál, který mění barvu jako chameleóní kůže

19.03.2015 - Martin Reichman

Vědcům z Kalifornské univerzity se podařilo vyvinout speciální syntetický materiál, který dokáže měnit svou barvu


Reklama

Materiál, který by umožňoval změnu barvy, by našel uplatnění v mnoha směrech. Šaty a kabelku by bylo možné sladit lusknutím prstu, nábytek v domácnosti by měnil barvy podle ročního období nebo momentální nálady a auta by mohla na nočních silnicích zářit dle potřeby.

Díky vědcům z Kalifornské univerzity v Berkeley jsme tomu možná o kousek blíž. Podařilo se jim totiž vyvinout materiál, který mění svou barvu, v závislosti na míře svého roztažení. Chameleóní materiál je tvořený pomocí křemíkové struktury, tisíckrát tenčí, než je lidský vlas. Ten za normálních okolností odráží světlo určitým způsobem, pokud se ale prostor mezi krystaly křemíku změní, změní se i barevné spektrum odráženého světla a dojde ke změně jeho barvy.

Nový syntetický materiál je zatím ve velmi rané fázi vývoje, vědci ho zatím mají k dispozici jen zhruba 1 centimetr čtvereční. Možností jeho uplatnění se ale už nyní nabízí obrovské množství.

Jak to dělají chameleóni?

Inspirace známými plazy je ale v tomto případě velmi volná. Typická chameleóní „dovednost“ funguje na zcela jiném principu. Chameleoni mají průhlednou vrchní vrstvu pokožky: pod ní se ve třech vrstvách nacházejí buňky zvané chromatofory, které obsahují jakési váčky s barvivem. Za normálních okolností se buňka zdá být průhledná, pokud však dostane signál, barvivo z váčků se v ní rozptýlí. Horní podkožní vrstva obsahuje žlutý a červený pigment, prostřední pak modrý nebo bílý a v nejnižší se vyskytuje tmavý melanin, který ovlivňuje množství odraženého světla.

Často se také říká, že chameleoni mění barvu, aby splynuli s okolím. Ve skutečnosti ji mění hlavně v závislosti na teplotě a náladě, přičemž pomocí barev také komunikují s okolím. Například pokud je chameleon „rozzlobený“ nebo se snaží zastrašit ostatní, zbarví se tmavěji, zatímco třeba při námluvách volí samci pestrý převlek.

  • Zdroj textu:

    osa.org

  • Zdroj fotografií: Optical Society of America

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Stále více cibetek je kvůli „cibetkové kávě“ drženo v zajetí. Přesto je velmi pravděpodobné, že většina kávy prodávané s touto nálepkou, cibetku nikdy „neviděla“.

Příroda

Protein PIN1 dokáže v řadě případů zlepšit stav varlat i spermií, které se v nich vyvíjejí. Do varlat ho spolehlivě dostane nová nanotechnologie.

Věda

Typický start nosné rakety Falcon v režii SpaceX

Vesmír

Dům z odpadu

Předmět recyklace: použitý stavební materiál 
Kde: Brazílie

Uruguayský umělec Jaime si uvědomil, že přibližně 40 % veškerého odpadu, který putuje na skládky, pochází z někdejších staveb – a velkou část lze opět využít. Na svém pozemku v Brazílii proto podobný materiál „zrecykloval“ do podoby nového domu.

Revue

Obchodní gildy se k pojištění dopracovaly z nutnosti snižovat rizika plynoucí ze zámořského obchodu.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907