Vědci vyvinuli materiál, který mění barvu jako chameleóní kůže

19.03.2015 - Martin Reichman

Vědcům z Kalifornské univerzity se podařilo vyvinout speciální syntetický materiál, který dokáže měnit svou barvu


Reklama

Materiál, který by umožňoval změnu barvy, by našel uplatnění v mnoha směrech. Šaty a kabelku by bylo možné sladit lusknutím prstu, nábytek v domácnosti by měnil barvy podle ročního období nebo momentální nálady a auta by mohla na nočních silnicích zářit dle potřeby.

Díky vědcům z Kalifornské univerzity v Berkeley jsme tomu možná o kousek blíž. Podařilo se jim totiž vyvinout materiál, který mění svou barvu, v závislosti na míře svého roztažení. Chameleóní materiál je tvořený pomocí křemíkové struktury, tisíckrát tenčí, než je lidský vlas. Ten za normálních okolností odráží světlo určitým způsobem, pokud se ale prostor mezi krystaly křemíku změní, změní se i barevné spektrum odráženého světla a dojde ke změně jeho barvy.

Nový syntetický materiál je zatím ve velmi rané fázi vývoje, vědci ho zatím mají k dispozici jen zhruba 1 centimetr čtvereční. Možností jeho uplatnění se ale už nyní nabízí obrovské množství.

Jak to dělají chameleóni?

Inspirace známými plazy je ale v tomto případě velmi volná. Typická chameleóní „dovednost“ funguje na zcela jiném principu. Chameleoni mají průhlednou vrchní vrstvu pokožky: pod ní se ve třech vrstvách nacházejí buňky zvané chromatofory, které obsahují jakési váčky s barvivem. Za normálních okolností se buňka zdá být průhledná, pokud však dostane signál, barvivo z váčků se v ní rozptýlí. Horní podkožní vrstva obsahuje žlutý a červený pigment, prostřední pak modrý nebo bílý a v nejnižší se vyskytuje tmavý melanin, který ovlivňuje množství odraženého světla.

Často se také říká, že chameleoni mění barvu, aby splynuli s okolím. Ve skutečnosti ji mění hlavně v závislosti na teplotě a náladě, přičemž pomocí barev také komunikují s okolím. Například pokud je chameleon „rozzlobený“ nebo se snaží zastrašit ostatní, zbarví se tmavěji, zatímco třeba při námluvách volí samci pestrý převlek.

Reklama

  • Zdroj textu:

    osa.org

  • Zdroj fotografií: Optical Society of America

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti
Revue

Zhruba polovina psů v experimentech odmítla záměrně špatnou radu cizího člověka. Jsou v tom lepší než lidské děti, makaci nebo šimpanzi.

Věda

Lady Caroline Lambová byla anglická šlechtična a spisovatelka. Byla milenkou George Gordona Byrona. Jejich vztah je námětem řady děl, například filmu Lady Caroline Lamb z roku 1972.

Historie

Přestože je zde jistá podobnost s párem Jupiter-Saturn, je třeba si uvědomit, že disk kolem hvězdy PDS 70c je asi 500krát větší než prstence Saturnu. 

Vesmír

Britské tanky Challenger 2 stále zůstávají také ve hře s tím, že je bude třeba modernizovat.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907