Někdo to rád ultrachladné. Vědci z MIT pozorovali tisícovku zmražených atomů najednou

22.05.2015 - Stanislav Mihulka

Nová zobrazovací metoda by měla poodhalit taje supravodivosti nebo kvantových počítačů


Reklama

Poslední dvě desetiletí si vědci hrají s ultrachladnými plyny částic dvou různých kategorií. V roce 2009 se jim podařilo poprvé zobrazit jednotlivé bosony, mezi něž patří například fotony nebo mesony. S fermiony, což jsou třeba kvarky, elektrony, protony nebo neutrony, se jim to ale až doteď nepodařilo. Atomy z fermionů jsou totiž velmi háklivé na zásah světlem, když se do takového atomu strefí foton, tak z něho obvykle vyrazí nějakou částici pryč.

Vědci z MIT to vyřešili a postavili nový typ mikroskopu, s nímž je možné pozorovat až tisícovku ultrachladných atomů najednou ve slušném rozlišení. Jejich technologie zobrazování využívá dva laserové paprsky, které pracují s oblakem ultrachladných atomů na optické mřížce a ovlivňují jejich energii.

Nová metoda zobrazování ultrachladných atomů v ucházejícím rozlišení není jenom tak nějakou samoúčelnou hrátkou. Studium atomů s takovým mikroskopem by nám mělo osvětlit chování částic, především elektronů. Díky tomu bychom měli více proniknout do tajů supravodivosti při vysokých teplotách nebo třeba snadněji vyvíjet kvantové počítače.

  • Zdroj textu:

    MIT, Physical Review Letters

  • Zdroj fotografií: Jose-Luis Olivares/MIT

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ledoborec Polarstern vyplul 20. září 2019 z norského Tromsø a 6. října se v Severním ledovém oceánu připojil ke kře. Šedá šipka znázorňuje, kterým směrem se loď zřejmě vydá. Do přístavu v německém Bremerhavenu by se měla podle plánu vrátit letos v říjnu.

Zajímavosti

V prachu se může skrývat rezistence na antibiotika 

Věda

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.

Revue

Bohatství v kopcích nad solným jezerem objevili už neolitičtí zemědělci

Historie

Požár při testu motorů Reaver.

Vesmír

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907