Vědci zachytili záření z černé díry vzdálené 7,6 miliard světelných let

18.12.2015 - Martin Reichman

Světlo, které doputovalo v polovině dubna k Zemi, svou cestu započalo v době, kdy byl současný vesmír v polovině svého dnešního věku


Reklama

Na konci dubna vědci zaznamenali extrémně silný výboj tzv. gama záření - vysoce energetického elektromagnetického záření. Z pohledu svítivosti jde o doposud nejvýraznější známý fyzikální jev ve vesmíru. Trvá řádově od zlomku sekundy do 100 sekund a bývá doprovázen následným několikadenním dosvitem rentgenového či ultrafialového záření nebo i viditelného světla.

Zdrojem tohoto záblesku byl podle astronomů blazar s označením PKS 1441+25 ze souhvězdí Pastýře. Blazary jsou v podstatě kompaktní kvazary a nachází se v okolí obřích černých děr.

TIP: Jaký je rozdíl mezi blazarem a kvazarem?

Energie jejich relativistických výtrysků je ohromující – světlo z blazaru PKS 1441+25 k nám putovalo z galaxie vzdálené 7,6 miliardy světelných let a jeho energie je podle vědců 33 miliard elektronvoltů (GeV). Viditelné světlo má přitom energii odpovídající jen zhruba 3 elektronvoltům. Jedná se teprve o druhý záznam energetického výboje přesahujícího 100 GeV.

Takto výjimečný objev se proto zcela pochopitelně stal cílem družice Fermi a gamateleskopů MAGIC a VERITAS. Jejich pozorování ukázala, že zdroj záblesku se nachází přibližně 5 světelných let od supermasivní černé díry ležící v centru galaxie.  

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov, fermi.gsfc.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: M. Weiss, CfA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mezi chorobami přenesenými z lidí na zvířata dominují bakteriální infekce.

Zajímavosti

Technologie pro dálkový průzkum LiDAR odhalila pozůstatky intenzivně osídlené krajiny dávné kultury Casarabe, v dnešní západní Amazonii. (foto: German Archaeological Institute, H. PrümersCC BY 4.0

Věda

Střední Amerika

Asi nejobvyklejší (resp. nejsnáze množitelná a dostatečně barevná) rybka začátečníků je „paví očko“, „mečovka“ nebo „plata“. Právě ve středoamerických vodách žijí rozličné druhy snadno živorodých rybek, z nichž akvaristé vyšlechtili desítky či stovky barevných i tvarových variant. 

Paví očko, gupka, čili živorodka duhová (Poecilia reticulata) žije ve sladké i brakické vodě a nejen díky tomu je velmi tolerantní ke kvalitě vody v akváriu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Vizualizace znázorňující (zatím nepotvrzený) exoměsíc u exoplanety Kepler-1625b-i.

Vesmír

Během vlády Ludvíka XIV. kvetla v Paříži živnost kartářkám, čarodějnicím i obchodníkům s jedy. Prodávala se zde dokonce speciální směs zvaná „prášek dědiců“. 

Historie
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907