Vědci zachytili záření z černé díry vzdálené 7,6 miliard světelných let

18.12.2015 - Martin Reichman

Světlo, které doputovalo v polovině dubna k Zemi, svou cestu započalo v době, kdy byl současný vesmír v polovině svého dnešního věku


Reklama

Na konci dubna vědci zaznamenali extrémně silný výboj tzv. gama záření - vysoce energetického elektromagnetického záření. Z pohledu svítivosti jde o doposud nejvýraznější známý fyzikální jev ve vesmíru. Trvá řádově od zlomku sekundy do 100 sekund a bývá doprovázen následným několikadenním dosvitem rentgenového či ultrafialového záření nebo i viditelného světla.

Zdrojem tohoto záblesku byl podle astronomů blazar s označením PKS 1441+25 ze souhvězdí Pastýře. Blazary jsou v podstatě kompaktní kvazary a nachází se v okolí obřích černých děr.

TIP: Jaký je rozdíl mezi blazarem a kvazarem?

Energie jejich relativistických výtrysků je ohromující – světlo z blazaru PKS 1441+25 k nám putovalo z galaxie vzdálené 7,6 miliardy světelných let a jeho energie je podle vědců 33 miliard elektronvoltů (GeV). Viditelné světlo má přitom energii odpovídající jen zhruba 3 elektronvoltům. Jedná se teprve o druhý záznam energetického výboje přesahujícího 100 GeV.

Takto výjimečný objev se proto zcela pochopitelně stal cílem družice Fermi a gamateleskopů MAGIC a VERITAS. Jejich pozorování ukázala, že zdroj záblesku se nachází přibližně 5 světelných let od supermasivní černé díry ležící v centru galaxie.  

  • Zdroj textu:

    nasa.gov, fermi.gsfc.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: M. Weiss, CfA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Stále více cibetek je kvůli „cibetkové kávě“ drženo v zajetí. Přesto je velmi pravděpodobné, že většina kávy prodávané s touto nálepkou, cibetku nikdy „neviděla“.

Příroda

Protein PIN1 dokáže v řadě případů zlepšit stav varlat i spermií, které se v nich vyvíjejí. Do varlat ho spolehlivě dostane nová nanotechnologie.

Věda

Typický start nosné rakety Falcon v režii SpaceX

Vesmír

Dům z odpadu

Předmět recyklace: použitý stavební materiál 
Kde: Brazílie

Uruguayský umělec Jaime si uvědomil, že přibližně 40 % veškerého odpadu, který putuje na skládky, pochází z někdejších staveb – a velkou část lze opět využít. Na svém pozemku v Brazílii proto podobný materiál „zrecykloval“ do podoby nového domu.

Revue

Obchodní gildy se k pojištění dopracovaly z nutnosti snižovat rizika plynoucí ze zámořského obchodu.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907