Vědci zachytili záření z černé díry vzdálené 7,6 miliard světelných let

18.12.2015 - Martin Reichman

Světlo, které doputovalo v polovině dubna k Zemi, svou cestu započalo v době, kdy byl současný vesmír v polovině svého dnešního věku


Reklama

Na konci dubna vědci zaznamenali extrémně silný výboj tzv. gama záření - vysoce energetického elektromagnetického záření. Z pohledu svítivosti jde o doposud nejvýraznější známý fyzikální jev ve vesmíru. Trvá řádově od zlomku sekundy do 100 sekund a bývá doprovázen následným několikadenním dosvitem rentgenového či ultrafialového záření nebo i viditelného světla.

Zdrojem tohoto záblesku byl podle astronomů blazar s označením PKS 1441+25 ze souhvězdí Pastýře. Blazary jsou v podstatě kompaktní kvazary a nachází se v okolí obřích černých děr.

TIP: Jaký je rozdíl mezi blazarem a kvazarem?

Energie jejich relativistických výtrysků je ohromující – světlo z blazaru PKS 1441+25 k nám putovalo z galaxie vzdálené 7,6 miliardy světelných let a jeho energie je podle vědců 33 miliard elektronvoltů (GeV). Viditelné světlo má přitom energii odpovídající jen zhruba 3 elektronvoltům. Jedná se teprve o druhý záznam energetického výboje přesahujícího 100 GeV.

Takto výjimečný objev se proto zcela pochopitelně stal cílem družice Fermi a gamateleskopů MAGIC a VERITAS. Jejich pozorování ukázala, že zdroj záblesku se nachází přibližně 5 světelných let od supermasivní černé díry ležící v centru galaxie.  

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov, fermi.gsfc.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: M. Weiss, CfA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti
Revue

Zhruba polovina psů v experimentech odmítla záměrně špatnou radu cizího člověka. Jsou v tom lepší než lidské děti, makaci nebo šimpanzi.

Věda

Lady Caroline Lambová byla anglická šlechtična a spisovatelka. Byla milenkou George Gordona Byrona. Jejich vztah je námětem řady děl, například filmu Lady Caroline Lamb z roku 1972.

Historie

Přestože je zde jistá podobnost s párem Jupiter-Saturn, je třeba si uvědomit, že disk kolem hvězdy PDS 70c je asi 500krát větší než prstence Saturnu. 

Vesmír

Britské tanky Challenger 2 stále zůstávají také ve hře s tím, že je bude třeba modernizovat.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907