Velká mlhovina v Orionu: Bouřlivý svět, který spěje k zániku

20.01.2015 - Martin Reichman


Reklama

Při zběžném pohledu na oblohu se jeví jen jako nenápadný malý obláček v souhvězdí Orion, jde přitom o velmi komplikované místo. Řeč je o Velké mlhovině v Orionu.

Infračervený pohled z družicové observatoře WISE, Mlhovinu Orion ukazuje jako rušné místo nedávno vzniklých hvězd, horkého plynu a tmavého prachu. Většinu energie mlhovině dodávají hvězdy z hvězdokupy Trapéz, která je vidět ve středu tohoto širokoúhlého obrazu nahoře. Oranžová záře kolem jasných hvězd je jejich vlastní hvězdné světlo odrážené složitými prachovými filamenty, prostupující většinu této oblasti.

Současný komplex mračen Mlhoviny Orion, do kterého patří i známá mlhovina Koňská hlava, se v příštích asi 100 000 letech pomalu rozplyne.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: Francesco Antonucci

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

Přemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)

Historie

Kruh života 

Javier Murcia | Chování  | 2. místo

Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)

Revue

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907