Velká mlhovina v Orionu: Bouřlivý svět, který spěje k zániku

20.01.2015 - Martin Reichman


Reklama

Při zběžném pohledu na oblohu se jeví jen jako nenápadný malý obláček v souhvězdí Orion, jde přitom o velmi komplikované místo. Řeč je o Velké mlhovině v Orionu.

Infračervený pohled z družicové observatoře WISE, Mlhovinu Orion ukazuje jako rušné místo nedávno vzniklých hvězd, horkého plynu a tmavého prachu. Většinu energie mlhovině dodávají hvězdy z hvězdokupy Trapéz, která je vidět ve středu tohoto širokoúhlého obrazu nahoře. Oranžová záře kolem jasných hvězd je jejich vlastní hvězdné světlo odrážené složitými prachovými filamenty, prostupující většinu této oblasti.

Současný komplex mračen Mlhoviny Orion, do kterého patří i známá mlhovina Koňská hlava, se v příštích asi 100 000 letech pomalu rozplyne.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: Francesco AntonucciDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907