Reklama


Velká říjnová socialistická revoluce

7 . 11 . 1917

Reklama

7. listopad 1917 přepsal dějiny Ruska a na dlouhá léta určil jeho další vývoj, který se měl odrazit v celosvětovém měřítku. Proběhla Velka říjnová socialistická revoluce.

Snaha o politické změny zasáhla Rusko již roku 1905, ale tehdy se ještě carský režim bez větší újmy udržel u moci. Rok 1917 byl však jiný. Neschopnost státních představitelů reagovat na události první světové války si nejprve vyžádala carovu abdikaci, kterou v listopadu následoval pád dosavadní vlády. K moci se dostali bolševikové se svým čelním představitelem Vladimírem Iljičem Leninem. Rusko mířilo vstříc rudé budoucnosti.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ilustrace průběhu úplného zatmění Měsíce 21. ledna 2019 znázorňuje postup měsíčního kotouče zemským polostínem (tzv. penumbra) i plným stínem (tzv. umbra). Všechny časové údaje odpovídají středoevropskému času (SEČ).

Vesmír

Když začal mramor Tádž Mahalu žloutnout, vynalezli si Indové metodu jeho čištění - stavbu pokryli říčním bahnem, které nečistoty vysálo.

Historie

Bílý kůň z Uffingtonu patří po Stonehenge k nejslavnějším pravěkým památkám v Británii. Obr z Cerne Abbas zase zosobňuje boha plodnosti. Možná jde však jen o podařený žert.

Zajímavosti

Násilí ve filmech přibývá. Naštěstí to nemá dopad do reálného světa.

Věda

Osmanská kavalerie našla během války větší uplatnění, než například jezdci na západní frontě

Válka

Rudá planeta v průzračné atmosféře a během globální prachové bouře

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907