Velká rudá skvrna, jak ji vyfotil Voyager 1. Když byla ještě velká...

20.05.2014 - Redakce


Reklama

O víkendu jsme se zmínili, že se Velká rudá skvrna, poznávací znamení Jupitera, neustále zmenšuje. A toto zmenšovaní se dokonce v posledních letech zrychluje natolik, že v malých dalekohledech už skvrnu vůbec neuvidíte. Na tomto obrázku je skvrna ještě velká, měří 23 tisíc kilometrů. Takto ji v roce 1979 viděla sonda Voyager 1. Až k Jupiteru v roce 2016 doletí sonda Juno, bude už skvrna zase o nějakých jeden až dva tisíce kilometrů menší. A místo elipsy bude mít takřka kruhový tvar.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ladislav Hojer byl neobyčejně brutální. Části těl si nosil domů, kde se nad nimi ukájel. 7. prosince 1986 byl popraven v pankrácké věznici.

Zajímavosti
Věda

Observatoř ESO na vrcholu hory Cerro Paranal má ke hvězdám opravdu blízko. Výjimečně jasné a temné obloze severního Chile právě dominuje Jupiter.

Vesmír

Na snímku ze 4. srpna 2019 je Jevgenij Kočeškov během cvičení ruského námořnictva v Baltském moři. 

Válka
Zajímavosti

Mláďata v kapse  

Vačice bývají březí pouhých dvanáct či třináct dní, načež porodí i dvacet mláďat. Podobně jako u klokanů jsou však potomci nedovyvinutí, takže zalézají k matce do kapsy, kde jejich vývoj pokračuje. Z bezpečí se nehnou zhruba sto dní, a když už jsou na vak příliš velcí, vyšplhají se rodičce na záda a nechají se nosit. Samice pak mohou mít vlastní mladé zhruba v šesti až osmi měsících.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907