Velká rudá skvrna na hvězdě podobné Jupiteru

11.12.2015 - Martin Reichman

Superbouře, jaké známe například z atmosféry Jupitera, nejsou výsadou jen plynných obrů. Vědci objevili podobnou i na chladné hvězdě


Reklama

Do jisté míry může objekt s označením W1906 + 40 připomínat plynného obra z naší Sluneční soustavy – je přibližně stejně velký jako Jupiter a v jeho atmosféře zuří podobná superbouře. Ve skutečnosti se ale W1906 + 40 nachází na pomyslném pomezí mezi malou chladnou hvězdou a nepovedenou hvězdou – tzv. hnědým trpaslíkem.

TIP: Rudá skvrna na Jupiteru se zmenšuje. Obrovská bouře utichá?

Jeho povrchová teplota je 3 500 °C, což je zhruba o třetinu méně, než jaká teplota panuje na Slunci (5 500 °C). Tato povrchová teplota nicméně umožňuje tvorbu mraků v jeho atmosféře. Pozorování Spitzerova vesmírného dalekohledu nyní ukázala, že v této atmosféře zuří podobná bouře, jakou známe z Jupitera. Podle vědců je dokonce podobně velká. Na rozdíl od Velké rudé skvrny ale bouře na W1906 + 40 trvá jen málo let. Data ze Spitzeru zároveň vyloučila, že by mohlo jít o hvězdnou skvrnu, jev který známe i ze Slunce.  

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA, JPL-Caltech

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Noráky se nazývali čeští muži, kteří museli za druhé světové války odejít do totálního nasazení do Norska. Bylo jich 1300. Většinu z nich Němci poslali až za polární kruh, kde stavěli opevnění, silnice a železnice. (foto: soukromý archiv příbuzných Jana Novotného)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907