Velká rudá skvrna na hvězdě podobné Jupiteru

11.12.2015 - Martin Reichman

Superbouře, jaké známe například z atmosféry Jupitera, nejsou výsadou jen plynných obrů. Vědci objevili podobnou i na chladné hvězdě


Reklama

Do jisté míry může objekt s označením W1906 + 40 připomínat plynného obra z naší Sluneční soustavy – je přibližně stejně velký jako Jupiter a v jeho atmosféře zuří podobná superbouře. Ve skutečnosti se ale W1906 + 40 nachází na pomyslném pomezí mezi malou chladnou hvězdou a nepovedenou hvězdou – tzv. hnědým trpaslíkem.

TIP: Rudá skvrna na Jupiteru se zmenšuje. Obrovská bouře utichá?

Jeho povrchová teplota je 3 500 °C, což je zhruba o třetinu méně, než jaká teplota panuje na Slunci (5 500 °C). Tato povrchová teplota nicméně umožňuje tvorbu mraků v jeho atmosféře. Pozorování Spitzerova vesmírného dalekohledu nyní ukázala, že v této atmosféře zuří podobná bouře, jakou známe z Jupitera. Podle vědců je dokonce podobně velká. Na rozdíl od Velké rudé skvrny ale bouře na W1906 + 40 trvá jen málo let. Data ze Spitzeru zároveň vyloučila, že by mohlo jít o hvězdnou skvrnu, jev který známe i ze Slunce.  

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA, JPL-Caltech

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Horké chvíle na orbitě v podání filmu Gravitace. Bez ochrany skafandru by kosmonauti ztratili vědomí za patnáct sekund.

Vesmír

Průměrná nosnice dává ročně 320 vajec, ale stavbou těla není podobné zátěži uzpůsobená.

Zajímavosti

Viktoriánské ženy musely dodržovat přísná módní pravidla. Pas si stahovaly korzetem a krinolíny naopak roztahovaly obručemi.

Historie

Fritz Julius Lemp (vlevo) v družném hovoru s kontradmirálem Karlem Dönitzem .

Válka

Bakteriofág (odvozený ze slov bakterie a fagein – řecky „jíst“), zkráceně fág, je obecný název pro virus infikující bakterie.

Věda

Historický střed města Trogir byl roku 1997 zařazen na seznam Světového dědictví UNESCO díky své mimořádné architektonické kontinuitě výstavby města.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907