Velká vlastenecká sbírka: Zachraňte oblek prvního muže na Měsíci

21.07.2015 - Martin Reichman

Američané organizují veřejnou sbírku, která má zachránit vesmírný oblek prvního muže na Měsíci - Neila Armstronga


Reklama

Včera uplynulo přesně 46 let od chvíle, kdy první člověk stanul na Měsíci. Americký kosmonaut Neil Armstrong vstoupil 20. července 1969 jako první pozemšťan na cizí vesmírné těleso. Završila se tak patrně největší vesmírná mise v lidských dějinách.

Ani téměř půl století od konce této veleúspěšné mise nezůstává osud hrdinů z Apolla 11 veřejnosti lhostejný. Na crowdfundingovém portálu Kickstarter nově odstartovala veřejná sbírka, jejímž cílem je shromáždit půl milionu amerických dolarů, určených k restauraci původního Armstrongova vesmírného obleku. Sbírka má rozhodně úspěch, za jediný den se z cílové částky podařilo vybrat více než pětinu – přes 100 tisíc dolarů a počet dárců roste každou minutou.

Na obleku, který je od roku 2006 skryt v depozitáři Národního muzea letectví a kosmonautiky ve Washingtonu, se podle pracovníků muzea již notně podepsal zub času a instituce nemá dostatek prostředků k jeho další údržbě.

Peníze z veřejné sbírky nemají být určeny výhradně pro restaurátorské práce. Muzeum by rádo slavný artefakt vystavilo veřejnosti ve speciálním klimatizovaném boxu. Armstrongův oblek, nesoucí stopy měsíčního prachu, se má stát součástí expozice „Destination Moon“, jejíž otevření je naplánované na rok 2020.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Kickstarter

  • Zdroj fotografií: Kickstarter

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Trénink s hologramem

Věda

Milovníci rozpálených skal

Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)

Příroda

Slunce pohledem americké obervatoře Solar Dynamics Observatory z února 2015. (foto: NASA/SDO, CC0)

Vesmír

Představa létající lodě Sky Cruise (foto: Profimedia, Hashem Al-Ghaili)

Revue

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907