Velké ztráty mezi včelstvy. Loni jich v USA vymřelo přes 40 procent

14.05.2015 - Stanislav Mihulka

Minulý rok zmizelo 42,1 procent amerických včelstev a jejich ztráty byly nejhorší překvapivě během léta


Reklama

Včelstva v USA to nemají snadné. Během posledních devíti let jde o druhé nejvyšší číslo. Pro milovníky medu deprimující údaje pocházejí z průzkumu, na němž se podílelo americké ministerstvo zemědělství. Alarmující čísla jsou pro vědce jasným signálem, že v krajině je něco špatně. Nejde prý jen o včely, na těch je to jenom nejlíp vidět, protože včelstva se dobře počítají a lidé o nich mají přehled.

Včely sice za normálních okolností dovedou rychle vytvořit nová včelstva, odborníky ale šokovalo, že vůbec poprvé vymřelo víc včel v létě, nežli v zimě. Včelaři loni v létě přišli o 27,4 procent včelstev, což je oproti předešlé sezóně téměř desetiprocentní nárůst.

Je to zvláštní. Podle vědců je to jako kdyby na chřipku umíralo víc lidí v létě, než v zimě. Příčinou by prý mohla být neblahá kombinace roztočů, nedostatečné výživy a pesticidů. Celkový počet včelstev je teď sice v USA o něco vyšší než loni – celkem 2,74 milionu, odborníci ale varují před přílišným optimismem. Celou situaci budou každopádně i nadále sledovat. Vždyť med za to přece stojí.

  • Zdroj textu:

    Phys.org / AP

  • Zdroj fotografií: Louise Docker / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

El Comandante Fidel Castro - Pro Bílý dům představoval vládce Havany úhlavního nepřítele. CIA údajně jen v letech 1959–1963 provedla neuvěřitelných 638 pokusů o atentát.

Zajímavosti

Jedovatá a nebezpečná homolice síťkovaná

Věda

Vizualizace hvězdy s obří magnetickou skvrnou - Skvrna je jasná, zabírá až čtvrtinu povrchu hvězdy a je způsobena magnetickým polem hvězdy. Při rotaci hvězdy se skvrnu objevuje a mizí na polokouli přivrácené k Zemi, což způsobuje pozorovatelné změny jasnosti hvězdy.

Vesmír

Albert Eduard byl požitkář a nic na tom nezměnil ani sňatek s princeznou Alexandrou.

Historie

Vojáci museli využívat každé příležitosti k odpočinku, během samotné bitvy jich ale moc nebylo

Válka

Růžová záplava v ohrožení

Obří hejno plameňáků růžových nedaleko keňského jezera Nakuru je oblíbenou turistickou atrakcí. Turismus zde generuje příjmy okolo 1,3 milionu dolarů měsíčně (v přepočtu asi 30 milionů korun). Jezero ale trpí značným znečištěním a poklesem hladiny. V záchraně jezera a jeho růžových obyvatel se proto angažuje místní neziskové sdružení.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907